D vitamīns
D vitamīns ir svarīgs kaulu veselībai, imūnsistēmai un enerģijas līmenim. Tā trūkums var ietekmēt pašsajūtu, tāpēc regulāra uzņemšana ir būtiska. Mūsu klāstā atradīsiet dažādas D vitamīna formas – tabletes, pilienus un kapsulas, piemērotas dažādām vajadzībām un devām. Izvēlies sev piemērotāko un uzturi optimālu D vitamīna līmeni visa gada garumā!
Informācija
Šajā blokā nav atrasts neviens produktsKas ir D vitamīns un kāpēc tas ir svarīgs?
Vitamīns D ir bioloģiski aktīvo vielu grupa, kas piedalās svarīgākajos procesos cilvēka organismā.Par nozīmīgākajām un visvairāk izpētītajām formām cilvēkam tiek uzskatīts holekalciferols (D3), kas tiek sintezēts ādā ultravioleto staru iedarbībā, un ergokalciferols (D2), ko var uzņemt ar dažādiem pārtikas produktiem, piemēram, jūras veltēm, olu dzeltenumu, pienu, liellopa aknām, margarīnu vai sēnēm. Galvenā šī savienojuma nozīme - tas ir aktīvs metabolisma dalībnieks, kas papildus veicina labāku kalcija uzsūkšanos - galvenais zobu un kaulu celtniecības materiāls.
Šīs vielas priekšrocības ir tiešām nenovērtējamas, jo D vitamīns veicina visa organisma normālu funkcionēšanu. Tas labvēlīgi ietekmē nervu un imūno sistēmu, nodrošina pareizu asins recēšanu, regulē asinsspiedienu, sirdsdarbības ātrumu un pareizu smadzeņu darbību.Turklāt, pēc zinātnieku domām, tas palēnina šūnu un audu novecošanos, kā rezultātā vecumdienas pienāks daudz vēlāk. Papildus iepriekš minētajiem ieguvumiem, vitamīns D:
- normalizē vairogdziedzera un sirdsdarbību;
- regulē cukura līmeni asinīs;
- novērš vēža šūnu attīstību;
- uzlabo ādas stāvokli;
- atbalsta un regulē smadzeņu darbību;
- normalizē testosterona, estrogēna un citu hormonu ražošanu;
- imunitātes vairogs saaukstēšanās profilaksei;
- samazina sirdslēkmes un insulta risku;
- novērš demences attīstību.
D vitamīns palīdz organismam efektīvi absorbēt kalciju. Kalcijs ir būtisks, lai uzturētu spēcīgus kaulus un zobus, taču bez pietiekama D vitamīna jūsu ķermenim var būt grūtības absorbēt kalciju, ko patērējat no pārtikas vai uztura bagātinātājiem. D vitamīns būtībā darbojas kā "palīgs", uzlabojot kalcija uzsūkšanos zarnās. Tas arī atbalsta pareizu kalcija darbību organismā, nodrošinot, ka tas tiek izmantots tur, kur tas ir visvairāk nepieciešams, piemēram, kaulos un muskuļos. Šī saikne ir iemesls, kāpēc adekvāts D vitamīna līmenis ir izšķirošs kaulu veselībai un kāpēc kalcijs un D vitamīns bieži darbojas kopā uztura bagātinātājos, lai veicinātu optimālu kaulu izturību un vispārējo veselību.
Kad un cik daudz D vitamīna jālieto?
Lai noteiktu 25(OH)D vitamīna līmeni asinīs, ir jānodod asins analīze. Laboratorijā to sauc par kopējā 25 vitamīna (OH) D līmeņa asins analīzi, ko mēra nanogrammos uz mililitru (ng/ml). Optimālais 25(OH)D vitamīna līmenis ir 45 ng/ml un vairāk. Jo zemāks ir D vitamīna līmenis un lielāks ir pacienta svars, jo lielāka būs arī uztura bagātinātāja deva. Vērts minēt, ka optimālā D vitamīna līmeņa sasniegšanai būs nepieciešams ilgāks laika posms. Lai sasniegtu optimālu D vitamīna līmeni vidējam pieaugušajam deva būs no 5 000 līdz 10 000 SV/dienā. Sasniedzot optimālo 25(OH)D vitamīna līmeni, jāturpina lietot profilaktisko devu: 800–1 000 SV/dienā.
Vitamīns D zīdaiņiem un bērniem
Vairumam no mums ir zināms tas, cik svarīgs un nozīmīgs ir D vitamīns pašiem mazākajiem ģimenes locekļiem - bērniem. Tas tiešā veidā ietekmē spēcīga kaula un skrimšļa skeleta veidošanos, kā arī veicina rahīta novēršanu, kas var attīstīties, ja bērna organismā ir akūts D vitamīna trūkums. D vitamīns ir vitāls tieši zīdaiņiem, jo pilda tādas svarīgas funkcijas kā:
- regulē kalcija un fosfora uzsūkšanos un uzkrāšanos organismā;
- nodrošina kaulu un muskuļu augšanu;
- atbild par zobu veselību;
- piedalās imūnsistēmas attīstībā un funkcionēšanā.
Tā kā gandrīz visiem jaundzimušajiem nav šīs unikālas vielas rezervju, tad vairumā gadījumos, pediatrs rekomendē D vitamīna uztura bagātinātaja lietošanu ( D vitamīna pilienus vai D vitamīna aerosolu), sākot ar otro dzīves mēnesi.
Vitamīns D bērniem, kas ir vecāki par 5 gadiem, un pieaugušajiem
Iepriekš jau plaši tika minēti D vitamīna nenovērtējamie ieguvumi cilvēka organismam. Tagad apskatīsim slimības un citas veselības traucējumus, kas ir ir tiešas indikācijas D vitamīna lietošanai:
- rahīts;
- osteoporoze;
- kaulu lūzumi;
- psoriāze;
- kariess;
- spazmofīlija;
- bezspēks;
- imūndeficīts.
Kad un cik daudz D vitamīna jālieto?
Cilvēkiem jebkurā vecumā ir ļoti svarīgi uzturēt optimālo D vitamīna līmeni asinīs, jo tas ir galvenais labas pašsajūtas un enerģijas avots. Diemžēl, mūsu klimatiskajos apstākļos ir grūti uzņemt D vitamīna nepieciešamo devu tikai saules staru ietekmē vai ar pārtikas produktiem, tāpēc ir nepieciešams sekot līdzi D vitamīna līmenim asinīs, veicot analīzes jebkurā laborotorijā. Ņemot verā analīžu radītājus un konsultējoties ar savu ārstu, var secināt par papildus D vitamīna uzņemšanu, nosakot nepieciešamas devas.
D vitamīna formas – kuru izvēlēties?
Mūsdienās ir iespējams iegādāties vitamīnus un uztura bagātinātajus jebkurai vecuma kategorijai: gan pieaugušajiem, gan bērniem, gan arī sportistiem. Interneta aptieka e-euroaptieka.lv piedāvā uztura bagātinātājus, kas atbilst augstākajiem kvalitātes standartiem sekojošā veidā:
- D vitamīns aerosolā;
- D vitamīns kapsulās;
- D vitamīns košļājamās kapsulās;
- D vitamīns eļļā;
- D vitamīns tabletēs;
- D vitamīns uz eļļas bāzes veidotā sprejā;
- D vitamīns mutē šķīstošā pulverī;
- D vitamīns pilieni.
Labākais D vitamīns - kā izvēlēties?
D vitamīnam ir izšķiroša loma veselīgu kaulu, zobu un imūnsistēmas uzturēšanā. Ar tik daudzām iespējām, pareizā D vitamīna izvēle var būt sarežģīta. Divas visbiežāk sastopamās formas ir D2 vitamīns (ergokalciferols) un D3 (holekalciferols). D3 parasti tiek uzskatīts par efektīvāku, lai paaugstinātu D vitamīna līmeni organismā, jo tā ir forma, ko dabiski ražo jūsu āda, saskaroties ar saules gaismu.
Izvēloties papildinājumu, ņemiet vērā devu, kas ideālā gadījumā būtu balstīta uz jūsu individuālajām vajadzībām, pašreizējo D vitamīna līmeni un dzīvesveidu. Piemēram, cilvēkiem, kuri dzīvo vietās ar ierobežotu saules gaismu, var būt nepieciešamas lielākas devas. Vienmēr vislabāk ir konsultēties ar veselības aprūpes sniedzēju pirms uztura bagātinātāju shēmas uzsākšanas.
D vitamīna deficīts – kā to atpazīt?
D vitamīna deficīts var izraisīt dažādus simptomus, no kuriem daudzi bieži tiek ignorēti. Bieži sastopamās pazīmes ir nogurums, muskuļu vājums, kaulu sāpes un biežas infekcijas. Smagos gadījumos deficīts var izraisīt nopietnākas problēmas, piemēram, osteoporozi vai rahītu.
Ja jums ir aizdomas, ka jums ir deficīts, ir svarīgi veikt asins analīzi, lai izmērītu D vitamīna līmeni. Veselīga līdzsvara uzturēšana ir būtiska vispārējai labsajūtai, tāpēc pārliecinieties, ka jūs saņemat pietiekami daudz saules iedarbības, pārtikas vai uztura bagātinātāju.
Uzmanību! Pirms uztura bagātinātāju lietošanas, vienmēr konsultējieties ar ārstu un ievērojiet uztura bagātinātāja dienas normu.