Magnijs ir ļoti svarīga minerālviela ķermeņa funkcijām, un jau pirms vairāk nekā desmitgades Pasaules Veselības organizācija uzstāj, ka ļoti liela daļa iedzīvotāju ikdienā neuzņem nepieciešamo magnija daudzumu. Tāpat pasaulē arvien turpinās pētījumi par magnija lomu dažādu hronisku slimību profilaksē un ārstēšanā. Piemēram, saistībā ar diabētu un migrēnu. Magnijs kā uztura bagātinātājs pieejams gan bērniem, gan pieaugušajiem pulverveidā, tabletēs un kapsulās, arī kopā ar citiem produktiem.
Kādas ir magnija lietošanas priekšrocības?
Uzlabo kaulu veselību
Magnijs ir būtiska minerālviela, kas ietekmē veselu kaulu uzturēšanu. Magnijs uzlabo kaulu veselību, regulējot kalcija un D3 vitamīna līmeni organismā. Šīs trīs vielas darbojas kopā - lai magnijs spētu uzsūkties, nepieciešams D3 vitamīns, bet, ja ieteikts palielināt kalcija apjomu uzturā, tad jāpalielina arī magnija avoti.
Magnijs un diabēts
Magnijam ir svarīga loma glikozes kontrolē un insulīna metabolismā. Pētījumi ir pierādījuši, ka lielai daļai diabēta slimnieku ir zems magnija līmenis organismā. Magnija trūkums var veicināt rezistenci pret insulīnu, kas bieži attīstās pirms 2. tipa diabēta.
Uzlabo sirds un asinsvadu veselību
Magnijs ir īpaši nepieciešams muskuļu veselībai un pareizai sirdsdarbībai. Tas var mazināt hipertensijas risku, palīdzot mazināt sirds muskuļšūnu kontrakciju spēlu un ļaujot tām būt izturīgākām pret adrenalīna kaitīgo ietekmi.
Palīdz novērst galvassāpes
Magnija papildus avoti var palīdzēt novērst un mazināt migrēnu, īpaši daudz pētīta magnija ietekme uz migrēnām ar auru. Šis minerāls novērš smadzeņu asinsvadu sašaurināšanos, stiprina organismu pret stresu un bloķē sāpju izjūtu.
Atvieglo pirmsmenstruālo sindromu (PMS)
Magnijam var būt nozīme arī PMS gadījumā. Magnija lietošana kopā ar B-6 vitamīnu var uzlabot PMS simptomus, piemēram, vēdera uzpūšanos, garastāvokļa svārstības un krūšu jutīgumu.
Mazina trauksmi
Magnija trūkums var ietekmēt garastāvokļa svārstības, veicināt depresiju un trauksmi.
Kas var liecināt par magnija deficītu?
Medicīniski magnija nepietiekamu daudzumu organismā apzīmē kā hipomagnēmiju. Īpaši jāuzmanās gados vecākiem cilvēkiem.
Pašam organismam nav iespējams sintezēt magniju, tādēļ īpaša uzmanība jāpievērš diētai. Ja uzturā nav pietiekams magnijs, tad ieteicams iegādāties un lietot uztura bagātinātāju. Lai neapjuktu plašajā piedāvājumā, izpēti uztura bagātinātāju sastāvu, cenu un arī ņem vērā ārsta rekomendācijas. LIVE WELL magnijs ir lēts un populārs produkts, MAGNEMIX kapsulas ir vidējās cenu grupas produkts, bet, piemēram, MAGNESIUM DIASPORAL DEPOT tabletes būs dārgākas. Sev piemērotākais uztura bagātinātājs jāizvēlas individuāli.
Pirmie magnija deficīta simptomi ir:
- muskuļu vājums,
- nogurums, miegainība,
- nemiers, trauksme,
- augsts asinsspiediens,
- grūtības aizmigt.
Arī cilvēka maltītes un zarnu darbība var liecināt par magnija trūkumu - ja uzturā lieto īpaši daudz gaļas, aizmirstot par šķiedrvielām bagātu pārtiku, un parādās aizcietējumi, arī tā ir indikācija palielināt magnija daudzumu organismā.
Magniju var iegādāties interneta aptiekās un lietot kā uztura bagātinātāju, taču tas ir atrodams arī mūsu pārtikā, piemēram, mandelēs, spinātos, Indijas riektos, zemesriekstos un sojas pienā.
Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.