Kalcijs organismā nepieciešams:
• Kaulaudu, zobu, matu, nagu veidošanai
• Sirds muskuļa, gludās un skeleta muskulatūras darbības nodrošināšanai
• Kapilāro asinsvadu sieniņu membrānas caurlaidības regulācijai
• Asinsreces procesam
• Nervu impulsu pārvadei
Kalcija vielmaiņu ietekmē: parathormons (PTH), kalcitonīns, glikokortikoīdi, vairogdziedzera hormoni, estrogēni, kā arī D3 vitamīna bioloģiski aktīvā forma.
Kalcijs – cik daudz?
Sievietēm kalcija ieteicamā ikdienas deva ir atšķirīga dažādos fizioloģiskos dzīves periodos:
• līdz 50 gadu vecumam – 1000 mg dienā
• pēc 50 gadu vecuma – 1200 mg dienā
• grūtniecības un zīdīšanas laikā – 1200 –1500 mg dienā
Vīriešiem ieteicamā kalcija deva:
• līdz 65 gadu vecumam – 1000 mg dienā
• pēc 65 gadu vecuma – 1200 mg dienā
Pusaudžiem: 1200 mg kalcija dienā
Sportistiem: 1800 – 2000 mg kalcija dienā
Kā veicināt kalcija uzsūkšanos?
Kalcijs ir grūti asimilējams elements. Kalcija absorbcija no pārtikas ir zema – vien 10 – 40%. Lietojot uztura bagātinātājus, ieteicams dienas devu sadalīt 2 - 3 lietošanas reizēm, nepārsniedzot 500 mg vienā devā, lai panāktu labāku kalcija uzsūkšanos organismā. Kalcija absorbciju no pārtikas produktiem kavē D vitamīna trūkums, dārzeņos (spinātos, rabarberos, skābenēs) esošās oksālskābes un graudu produktos sastopamās fitīnskābes klātbūtne. Kalcija uzsūkšanos mazina pārmērīgs tauku daudzums, olbaltumvielas, kofeīns un vārāmā sāls uzturā, bet veicina ogļhidrāti – glikoze un cukurs. Samazināta sālsskābes sekrēcija kuņģī arī ir kalcija absorbciju kavējošs faktors.
Kalcijs un osteoporoze
Kauli ir kalcija rezerve, no kuras tas tiek ņemts, ja organismā samazinās kalcija daudzums asinīs. Svarīgs laika posms kalcija krājumu veidošanai organismā ir tieši bērnība un pusaudža vecums. Ir zinātniski pierādīts, ka, sasniedzot maksimālo kaulu masu pusaudža gados, ievērojami mazinās osteoporozes risks pusmūža vecumā, īpaši sievietēm. Tāpēc pusaudžiem svarīgi ir katru dienu lietot kalciju saturošus produktus.
Kaulaudos un zobos kalcijs pastāvīgi apmainās, taču apmaiņas ātrums ievērojami samazinās, sasniedzot 40 – 50 gadu vecumu. Ja kaulaudu noārdīšanās kļūst ātrāka nekā atjaunošanās, sākas osteoporoze – kauli kļūst trausli un iespējami lūzumi. Īpaši piesardzīgiem jābūt senioriem, jo nereti ar sadzīves kritienā iegūtu lūzumu vecāka gadagājuma cilvēki nokļūst situācijā, kad nepieciešams gultas režīms un aprūpe. Tas ietekmē gan seniora fizisko, gan garīgo veselību.
Kalcija preparātu izvēle
Kalciju saturoši preparāti pieejami vairākās formās:
· tabletes
· kapsulas
· košļājamās tabletes
· putojošās tabletes
· šķīdums
· pulveris
Lai nodrošinātu kalcija uzsūkšanos, nepieciešams D vitamīns, tāpēc uztura bagātinātāju sastāvā ir gan kalcijs, gan holekalciferols (D vitamīns). D vitamīna deva šajos preparātos nav tik liela, lai radītu bažas par D vitamīna pārdozēšanu, vienlaicīgi lietojot arī kādu no D vitamīna monopreparātiem.
Kaulu veselības uzturēšanai svarīgs ir arī magnijs un cinks. Kalcija un magnija līdzsvars ir nozīmīgs kaulu vielmaiņas pareizai norisei, jo magnija nepietiekamība negatīvi ietekmē epitēlijķermenīšu sekrēciju un var radīt šūnu rezistenci pret parathormonu un D3 vitamīnu. Kalcija preparātiem nereti pievienoti arī saldinātāji vai garšas uzlabotāji.
Ir vērts ieskatīties internetaptiekas e-euroaptieka.lv produktu klāstā un atrast izdevīgu piedāvājumu plašā cenu amplitūdā sev un ģimenei. Osteocare® košļājamās tabletes nodrošina ar kalciju un D vitamīnu, kas ir nepieciešami normālai bērnu kaulu augšanai un attīstībai. Walmark ražotais Kalcijs-Magnijs-Cinks FORTE piedāvā kalcija, magnija, cinka un D vitamīna kombināciju, kura piemērota lietošanai arī grūtniecības laikā. WellKiD ŠĶIDRAIS KALCIJS satur kalciju, D3 vitamīnu, magniju un cinku un ir piemērots lietošanai jau bērniem vecumā no 4 līdz 12 gadiem. LIVE WELL CALCIUM uztura bagātinātājs ar saldinātājiem piedāvā interesantu veidu, kā uzņemt kalciju – izšķīdinot glāzē ūdens putojošu tableti ar citronu un apelsīnu garšu.
Uzmanību! Pirms uztura bagātinātāju lietošanas, vienmēr konsultējieties ar ārstu un ievērojiet rekomendēto uztura bagātinātāja dienas devu. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.