Mājas lapa Sveiks lai dzīvo! Sirds veselības skola Raksti Kas kopīgs Frīdim, Mārai Upmanei-Holšteinei un Agr...

Kas kopīgs Frīdim, Mārai Upmanei-Holšteinei un Agrim Daņiļēvičam?

17-05-2018
Coconuts

Sirds un asinsvadu slimību īpatsvars Latvijā ir kritiski augsts – vēl aizvien tas ir biežākais mirstības cēlonis, kurš 2016. gadā laupījis dzīvību gandrīz 16 tūkstošiem iedzīvotāju. Visu maija mēnesi “Euroaptieka” īsteno sociālu projektu “Sirds veselības skola” ar mērķi aktualizēt jautājumus par sirds veselību, kā arī radīt sirsnīgu dāvanu mūsu valstij tās simtgadē, fiksējot Latvijas iedzīvotāju sirdspukstu skaitu. Iniciatīvā iesaistījušies arī sabiedrībā zināmi cilvēki – horeogrāfs Agris Daņiļevičs, svarcēlāja Rebeka Koha, Latvijas Motoklubu asociācijas prezidents Aivars Freimanis jeb Frīdis, grupa “The Coco’nuts”, Liepājas teātra aktrise Samira Adgezalova, uztura speciāliste Lizete Puga un mūziķi Arnis Slobožaņins un Māra Upmane-Holšteine.

 “Lai gan mani sirds veselības rādītāji ir labā stāvoklī, par sirdi un tās veselību ir jārūpējas ik pa laikam, neraugoties uz vecumu, dzimumu vai nodarbošanos. Lai gan sākotnēji šķita, ka nebūšu pats piemērotākais iniciatīvas vēstnesis, tomēr vēlējos parādīt, ka, neatkarīgi no tā, kas esam, veselība mums ir tikai viena, tādēļ ikvienam Latvijā par to ir jārūpējas,” stāsta Aivars Freimanis jeb Frīdis.

 Jau trešo gadu noteikošais projekts “Sirds veselības skola” aicina Latvijas iedzīvotājus bez maksas izmērīt asinsspiedienu, cukura un holesterīna līmeni asinīs, noteikt ķermeņa masas indeksu (ĶMI), kā arī, nosakot sirdspukstu skaitu minūtē, pievienot tos Latvijai mūsu valsts simtgades gadā. Tāpat kā Frīdis, arī pārējie inicitatīvas vēstneši stāsta, ka sirds veselība pavisam noteikti nav pašsaportama un tā ir jāpārbauda regulāri. Lai gan vēstneši atzīst, ka arī pašiem gadījies savai veselībai pievērst uzmanību tikai akūtos gadījumos, visi kā viens ir pārliecināti, ka rūpes par sirdi nevar būt kampaņveidīgas. “Man ir liels prieks iesaistīties šajā projektā un uzzināt, kāds ir mans veselības stāvoklis. Lai gan vēl esmu jauna un aktīva, aizvien vairāk gados jaunu cilvēku, kuri biežāk pakļauti stresam, pārmērīgai alkohola lietošanai, mazkustīgam dzīvesveidam un smēķēšanai, piemeklē dažādas sirds kaites. Turklāt, pārbaudot sirds veselības stāvokli, saņēmu arī farmaceita ieteikumus par to, kā tos uzturēt labā līmenī,” norāda aktrise Samira Adgezalova.

 Kā pievienoties sirds veselības iniciatīvai?

Veikt sirds veselības mērījumus – izmērīt asinsspiedienu, cukura un holesterīna līmeni asinīs, kā arī noteikti ķermeņa masas indeksu un sirdspukstu skaitu – visa mēneša garumā būs iespējams 12 “Euroaptiekās” Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī, Rēzeknē un Valmierā. Vairāk par pārbaudes iespējām uzzini https://ej.uz/sirdsveselibasskola. Seko līdzi sirds veselības mēneša notikumiem, veic pārbaudes un pēc mērījumu veikšanas pievieno fotogrāfijas Facebook un Instagram kontos, izmantojot mirkļbirku #veselasirdsveselalatvija. Lai iepazītos ar to, cik daudz sirdspukstu pievienoti dažādos Latvijas reģionos, apmeklē vietni http://veselilatvijai.lv/.