Mājas lapa Sveiks lai dzīvo! Skrien gudri Raksti Veselīgs uzturs tiem, kas skrien

Veselīgs uzturs tiem, kas skrien

14-09-2018
33923271 2164314543593547 4858606196535328768 o

Mēs zinām, cik svarīga ir uztura nozīme, it īpaši sportistiem. Skrienot mēs patērējam vairāk kaloriju. Bet kāds ir veselīgs uzturs sportistiem, to skaidros EUROAPTIEKAS SIEVIEŠU SKRĒJIENA vēstnese un „Euroaptiekas” farmaceite Anna Ļapidevska.

 

PIRMS TRENIŅA

Visvieglāk un produktīvāk organismam ir izmantot ogļhidrātus kā enerģijas avotu, tāpēc 4 stundas pirms treniņa vēlams uzņemt saliktos ogļhidrātus, piemēram, auzu pārslu putru uz ūdens vai vājpiena bāzes, kas dos lielāku enerģiju un izturību, it īpaši tiem sportistiem, kas skrien garās distances. Ja neizdodas paēst laicīgi, pusstundu pirms treniņa labāk apēst kaut ko vieglu, piemēram, kādu augli vai proteīna batoniņu. Produktus, kas satur daudz šķiedrvielu, nevajadzētu lietot uzturā īsi pirms treniņa, jo organismam tos būs grūtāk izmantot ātrai enerģijas izstrādei. Taukainie ēdieni uzreiz dos smagumu sajūtu, tāpēc tie nav ieteicami pirms treniņa. 

TRENIŅA LAIKĀ

Treniņa laikā notiek ilgstoša siltuma izstrāde, ar sviedriem tiek izdalīts daudz elektrolītu, kas ir būtiski mūsu organisma normālai funkcionēšanai. Ir pieejami speciāli pagatavoti sāļus un ogļhidrātus saturoši kokteiļi, kas palīdzēs izvairīties no atūdeņošanās un atjaunos elektrolītu līdzsvaru organismā. Tie jālieto treniņa laikā pa malciņam ik pēc 15-20 minūtēm. 

PĒC TRENIŅA

Pareizs uzturs un regulāri treniņi ne tikai palīdz samazināt tauku daudzumu organismā, bet arī ietekmē muskuļu masas samazināšanos. Tāpēc ir svarīgi domāt par muskuļu un organisma pilnvērtīgu atjaunošanos pēc augstas intensitātes treniņa. Ir svarīga aminoskābju un proteīna uzņemšana, kas palīdzes ātrāk atjaunot muskuļu šķiedras. To uzņemšana ir ieteicama uzreiz pēc treniņa, vēlams kokteiļa veidā, atšķaidītu ar ūdeni vai vājpienu.

 

IETEIKUMI

  • Ievēro regulāras ēdienreizes – lai uzturētu vielmaiņu aktīvu, nepieciešamas samērīgas 3-5 ēdienreizes dienā.
  • Skrējiena dienā sāc rītu ar sātīgu maltīti, piemēram, graudaugu putru, kas nodrošinās enerģiju. Taču ielāgo, ka pēdējā ēdienreize pirms skrējiena jāietur aptuveni 2-3 stundas līdz tam.
  • Lieto daudz šķidruma, vislabāk ūdeni – padzeries gan pirms skrējiena, gan arī pēc, bet, ja esi izvēlējusies garāku skrējiena distanci, paņem līdzi mazu pudelīti, lai vari padzerties arī skrējiena laikā.
  • Vismaz 2 dienas pirms gaidāmā starta ļauj savam ķermenim atpūsties no fiziskas slodzes.