Klepus vai astma?

02-10-2018
shutterstock 575462794

Aptuveni trīsdesmit procentos gadījumu hroniska klepus iemesls var būt astma. Bieži astmas izraisīts klepus kombinējas ar čīkstēšanu krūtīs un elpas trūkumu. Tas var parādīties pēc slodzes vai pēc kāda alergēna, kairinošas vielas ieelpošanas, bieži naktīs vai agri no rīta. 

Ja klepus ir ilgstošs (3 nedēļas un ilgāk), noteikti ir jāpārbaudās pie ārsta, vai nav parādījusies astma, HOPS,  vai nav kāda cita nopietna slimība, piemēram, onkoloģiska saslimšana vai tuberkuloze.   

Akūtu klepu visbiežāk izraisa vīrusi. Tad slimības gaitai raksturīga arī paaugstināta ķermeņa temperatūra, iesnas, kakla sāpes. Šādā gadījumā  klepus pāriet 5–14 dienās. Sezonālo alerģisku  klepu  izraisa ziedputekšņi vai citi sezonāli alergēni. Tāds klepus parasti pāriet, ja pazūd kontakts ar konkrētajiem alergēniem. Bronhiālās astmas gadījumā klepus var būt ilgstošs. Tas var būt saistīts ar kontaktu ar alergēnu, bet var būt arī nesaistīts ar to. Klepu bronhiālās astmas gadījumā var provocēt vīrusi, auksts gaiss, smēķēšana un citi kairinātāji.

Tādēļ, ja klepus ilgst trīs nedēļas un vairāk, ir jādodas pie ārsta, lai veiktu rūpīgu izmeklēšanu. Nepieciešamības gadījumā ārsts nozīmēs papildu izmeklējumus – krūšu kurvja  rentgenogrammu, krēpu pārbaudi, spirogrāfiju, bronhoskopiju u.c., jo klepus var liecināt par nopietnām slimībām, piemēram, tuberkulozi, kas mūsu valstī ir diezgan izplatīta, astmu (apmēram 40% gadījumu izpaužas ar klepu), HOPS vai vēzi. Astma 50% gadījumu ir alerģiska, 50% - nealerģiska. Ar bronhiālo astmu var saslimt jebkurā vecumā, bet bērniem tā ir biežākā hroniskā slimība.

Par klepu:

  • Klepus ir organisma aizsargreakcija
  • Klepu izraisa gļotādas kairinājums elpceļos
  • Klepus ir biežs simptoms, kas pavada dažādas elpceļu infekcijas, astmu, iedzimtu sirdskaiti
  • Ilgstošs klepus pieaugušajiem biežāk ir bronhiālas astmas, gastroezofageāla refluksa, aizdegunes tecēšanas sindroma un citu nopietnu slimību gadījumos

Kā ārstē klepu?

  • Vīrusu izraisītu klepu var ārstēt ar dabīgajām vielām, antibakteriāla terapija nav pamatota
  • Simptomātiskā ārstēšana ar sintētiskām vielām ir ārstu kompetencē, tas nozīmē, ka tikai speciālists var nozīmēt atbilstošus medikamentus. Tas tādēļ, ka dažādās situācijās viens preparāts var gan uzlabot, gan pasliktināt pacienta stāvokli. Piemēram,  smagas bronhiālās astmas gadījumos medikamenti, kas veicina krēpu veidošanos, ir kontrindicēti, jo tas var nosprostot bronhus ar krēpām. Centrālas darbības līdzekļi bloķē elpošanas centru, kas draud ar elpošanas apstāšanos, kas īpaši bīstama ir maziem bērniem.
  • Ja ir vīrusu izraisīts klepus, ko pavada iesnas, tad ārstējot iesnas, mazināsies arī klepus. Ja cilvēkam ir augsta temperatūra - virs 38,5 C, tad var lietot paraceptamolu, aspirīnu (bērniem nav ieteicams) vai citus pretiekaisuma līdzekļus
  • Jādzer daudz šķidruma, jālieto dabīgie līdzekļi, kas palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem -  medus, ķiploki, tējas u.c.

 

Autors: Anželika Koševacka, pneimonoloģe SIA “Veselības centrs 4”  filiālēs “Diagnostikas centrs” un “Valdlauči”

 

OKTOBRĪ ĪPAŠS PIEDĀVĀJUMS MEDUS KARTES ĪPAŠNIEKIEM

pulmanologs vc6