Astmas profilakse

02-10-2018
shutterstock 562630354

Astmas profilaksē pats svarīgākais ir dzīvesveida un ikdienas vides uzlabošana. Ja cilvēks smēķē vai ir pasīvās smēķēšanas upuris, noteikti no tā jāatbrīvojas, jāizvairās no kairinātājiem un zināmiem alergēniem apkārtējā vidē.  Ja cilvēkam ir alerģija pret kaķiem, ir jāizvairās no dzīvniekiem vai arī jāveic imūnterapija pie alergologa. Jāēd veselīgi un sabalansēti ar mērķi uzturēt optimālu ķermeņa svaru.

Protams, nedrīkst aizmirst par fiziskajām aktivitātēm. Plaušu slimniekiem tas ir īpaši vēlams: intensīva pastaiga vai skriešana svaigā gaisā, peldēšana. Ja cilvēkam ir astma, tai jābūt ārstētai, lai varētu nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm – ja neārstēts astmas slimnieks sāk aktīvi nodarboties ar sportu, viņam var parādīties elpas trūkums, jo fiziskā slodze var provocēt bronhu spazmu. Jānosaka diagnoze, jāsāk ārstēšana un tad var droši vingrot un nodarboties ar jebkuru sporta veidu.

Bērni, kuri nodarbojas ar sportu, pirmkārt, retāk slimo ar astmu un tā nav tik izteikta, jo viņiem palielinās plaušu rezerves. Līdz 25 gadiem plaušas var attīstīties, pēc tam jau sākas organisma novecošana. Mūsdienu straujajā dzīves ritmā ļoti liela nozīme ir stresa kontrolēšanai un vadībai, jo trauksme un stress var ierosināt un/vai paasināt astmas lēkmes. Liela nozīme ir darba un atpūtas režīma sabalansēšanai.  

Astmas medikamentozajā ārstēšanā galvenie līdzekļi ir inhalējamie glikokortikoidi, kuri mazina iekaisumu bronhos. Papildu terapija ir bronhodilatatori, kuri atvieglo pacienta stāvokli. Pārējie līdzekļi ir mazāk efektīvi un parasti tos lieto kā papildu terapiju tad, ja stāvoklis pasliktinās. Dabiskie līdzekļi var palīdzēt tikai vieglas epizodiskas bronhiālas astmas gadījumos vai slimības paasinājumu reizēs, pievienojot tos pie regulārās terapijas.

Ieteikumi astmas pacientiem:

  • No astmas nav jābaidās, astma ir jākontrolē, uzticoties ārstam un ievērojot indikācijas. Pilnībā izārstēt astmu nevar, bet to var kontrolēt. Ja cilvēks kontrolē astmu, viņš var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi un justies vesels
  • Ja astmu neārstē, tā progresē un ar laiku veidojas neatgriezeniskas izmaiņas bronhos
  • Ja pacientam ir konstatēta astma, tā ir jāārstē: ar atbilstošiem medikamentiem var novērst bronhu remodulāciju un novērst slimības progresēšanu. Jaunākās paaudzes zāles ir ar ļoti zemu blakusparādību risku
  • Ja bērnībā astma ir labi ārstēta, pacients pēc tam var justies vesels līdz lielam vecumam. Jo agrāk uzsāk ārstēšanu, jo labāki tās rezultāti. Pēc laika bronhi kļūst nejutīgi pret zālēm un slikti padodas ārstēšanai
  • Nekādā gadījumā nedrīkst smēķēt, ir jānodarbojas ar sportu un noteikti ir jāmazina kontakti ar alergēniem. Dzīves vide ir ļoti svarīga.

 

Autore: Anželika Koševacka, pneimonoloģe SIA “Veselības centrs 4”  filiālēs “Diagnostikas centrs” un “Valdlauči”