Mājas lapa Sveiks lai dzīvo! Diabēts Raksti Vai Tu zini, kas ir cukura diabēts?

Vai Tu zini, kas ir cukura diabēts?

10-08-2017
kas ir diabets 2

Lai sabiedrībā popularizētu veselīga dzīvesveida nozīmi, EUROAPTIEKA jau otro gadu novembrī organizē “Diabēta skolu”, ar mērķi informēt par to, kā izvairīties no saslimšanas ar II tipa diabētu, kā arī jau esošajiem diabēta pacientiem piedāvāt iespēju iegūt informāciju par slimības norisi, papildinot to zināšanas par cukura diabētu.

Diabēta skolas ietvaros EUROAPTIEKAS klientiem tika lūgts piedalīties aptaujā, lai noskaidrotu to viedokli un zināšanas par diabētu. Aptaujā piedalījās kopumā 10 426 respondenti, no kuriem 9 433 sievietes un 995 vīrieši, vecumā no 19 līdz 89 gadiem.

Uz jautājumu, vai respondenti zina, kas ir cukura diabēts, 9 906 respondenti atbildēja pareizi – cukura diabēts ir hroniska saslimšana, kas var radīt smagas komplikācijas, ja netiek ārstēta pareizi (skat.1.attēlu).

chart1

 

7 509 (72%) respondenti zina, ka normāls cukura līmenis asinīs tukšā dūšā ir no 3,9 līdz 6 mmol/l, taču 2 727 jeb 26,2% respondenti uzskata, ka normāls cukura līmenis ir no 3,3 līdz 3,9 mmol/l, kas patiesībā ir pazemināts līmenis (skat.2.attēlu).

chart22

 

Izzinot respondentu zināšanas par cukura diabēta slimības komplikācijām, tika uzdots jautājums, kurā respondentiem bija nepieciešams izvēlēties to slimības komplikāciju, kura neatbilst cukura diabēta slimības izraisītajām komplikācijām. 73,4% jeb 7 656 respondenti atbildēja pareizi, norādot, ka kuņģa čūla nav cukura diabēta izraisīta komplikācija (skat.3.attēlu).

chart3

 

Vadoties pēc cukura diabēta izraisītajām slimības komplikācijām, respondentiem tika vaicāts par vienu no komplikācijām – diabētisko retinopātiju. Respondentiem bija nepieciešams izvēlēties pareizo apgalvojumu, kas raksturo šo cukura diabēta izraisīto slimību. 6 490 jeb 62,2% no respondentiem atbildēja pareizi, ka visi no augšup minētajiem apgalvojumiem ir pareizi, pierādot, ka zina gan par cukura diabēta cēloņiem, gan komplikācijām un slimības izraisītajām sekām (skat.4.attēlu).

chart4