Hroniska vēnu mazspēja

06-06-2017
Hroniska venu mazspeja

Smagākā HVM izpausme- venoza trofiska čūla
Ilze Apine, Veselības centra 4 sabiedrisko attiecību speciālista

Hroniska vēnu mazspēja (HVM) nav kosmētiska problēma, bet gan slimība. Tā ietekmē dzīves kvalitāti tāpat kā citas hroniskas slimības un, neārstēta, nepiekāpīgi turpina progresēt, izraisot ādas krāsas izmaiņas un bojājumus. HVM smagākā izpausme ir venoza trofiska čūla. Par to stāsta Veselības centra 4 Baltijas vēnu klīnikas asinsvadu ķirurgs, flebologs Ints Ūdris un ķirurģe, brūču ārstēšanas speciāliste Aleksandra Kušpelo.

HVM sākas diezgan nemanāmi ar subjektīviem simptomiem, kurus var sajust dienas beigās. Tā parasti ir smaguma sajūta, tirpšana, sāpes, nogurums kājās. Šie simptomi norāda, ka slimība ir sākotnējā stadijā, kad vēl nav redzamu vai taustāmu varikozu vēnu , paplašināti, mezglaini asinsvadi. Bieži vien šīs sajūtas tiek ignorētas un ārstu neapmeklē, uzlabojot savu pašsajūtu, vienkārši kājas atpūtinot un paceļot uz augšu. Taču tas jau ir pirmais trauksmes signāls, kad ir nepieciešama  ārsta palīdzība, lai nepieļautu tālāku slimības attīstību! Venozā spiediena pieaugums rada audu iestiepumu, vēnu izstiepšanos, to sieniņu paplānināšanos un audu trofikas izmaiņas. Pasliktinās audu apgāde ar „barības vielām”, rodas pietūkums potīšu un apakšstilbu rajonā. Sākotnēji tūska nav pamanāma, taču, progresējot slimībai, rodas krampji apakšstilbos naktī, dedzināšanas sajūta, nieze, ādas pigmentācijas izmaiņas, ekzēma un nedzīstošas čūlas. Jāatzīst, ka tūska bez vēnu varikozes ir daudz bīstamāka, nekā izteikta kāju vēnu varikoze bez tūskas. Cilvēki bieži vien to ignorē vai nodarbojas ar pašārstēšanos, piemēram, atvēsina kājas vai atpūtina, paceļot tās nedaudz augšā. Tomēr tūska spiediena rezultātā var bojāt asinsvadus, kā arī liecināt par nopietnām saslimšanām. Tai skaitā ilgstošs kājas pietūkums var veicināt trofisku čūlu veidošanos.

Neārstēta HVM var izraisīt neatgriezeniskas kājas ādas izmaiņas. Palielinoties asinsvadu sieniņu caurlaidībai asins sastāvdaļas- eritrociti, leikocīti utt. nokļūst ārpus asinsvada un tur, sairstot, sarkanajiem asins ķermenīšiem, atbrīvojas hemosiderins, kas rada izgulsnējumus ādā- brūni sārtu plankumu izskatā. Šajās zonās pasliktinās audu apgāde un veidojas neatgriezeniskas izmaiņas ādā- hemosideroze.

Venoza trofiska čūla- ādas un dziļāko audu bojājumu ir smagākā HVM izpausme. Tā parasti veidojas apakšstilba iekšpusē un var parādīties neatkarīgi vai arī pēc pat nelieliem ādas ievainojumiem. Pirms venozās trofiskās čūlas vērojamas vēl citas ādas izmaiņas- ekzēma un lipodistrofija. Čūlas pakāpeniski palielinās un, pievienojoties infekcijai, sāpes kļūst izteiktākas, tiek apgrūtinātas kustības, pastiprinās „sulošanās’’ un parādās nepatīkama smaka. 
Ārstēšanas iespējas

Ārstēšanas klāsts vēnu saslimšanas jomā šobrīd ir ārkārtīgi plašs. Ar katru gadu jau esošajām mūsdienīgām, racionālām vēnu ārstēšanas metodēm pievienojas jaunas- gan ārstnieciskam, gan kosmētiskam nolūkam. Šobrīd Latvijā ir pieejamas visas pasaulē zināmās endovenozās operācijas. Tās ir 4- ārstēšana, pielietojot lāzeri, radiofrekvenci, tvaika mikroimpulsa metodi un biolīmi. To, kura no metodēm konkrētā gadījumā ir piemērotākā un saudzējošākā, izlemj speciālists- asinsvadu ķirurgs, flebologs kopā ar pacientu, ņemot vērā saslimšanas formu un finansiālās iespējas. Būtiski atcerēties, ka ideālu ārstēšanas rezultātu ir iespējams sasniegt tikai kompleksi risinot problēmu, sākot ar precīzu diagnostiku, adekvātu un maksimāli mazinvazīvu ārstēšanu un beidzot ar aktīvu rehabilitāciju un pacienta novērošanu ilgtermiņā. Lai savlaicīgi apturētu vēnu varikozes attīstību un nepieļautu jaunu vēnu slimības formu veidošanos, svarīgi izvairīties arī no riska faktoriem un veikt profilaktiskas darbības.
Venozās izcelsmes trofisko čūlu ārstēšana ir komplekss pasākums, kas sevī ietver lokālo, medikamentozo un noteikti kompresijas terapiju, bez kuras pielietošanas nav iespējams sadziedēt venozās izcelsmes trofisko čūlu. Var pielietot intermitējošo pneimokompresiju, manuālo vai mehānisko limfodrenāžu, taču ikdienā vajadzētu lietot kompresijas (elastīgās) saites īsā iestiepumā vai II, III funkcionālās klases kompresijas zeķes, kuras, veicot atbilstošus mērījumus, nozīmē tikai ārsts.

Kompresijas zeķes, gan saites ar dažādu izstiepjamību, apvienojumā ar ķermeņa kustībām palielina asinsrites ātrumu aptuveni divas reizes un paātrina vielmaiņas procesus. Kompresijas zeķes piemērotas valkāšanai gan sievietēm, gan vīriešiem. Taču pirms zeķu iegādes jākonsultējas ar ārstu, kurš precīzi nomēra kāju un nozīmē atbilstošas klases kompresijas zeķes. Precīzāku mērījuma noteikšanai pieejama arī jaunās paaudzes digitālā mērīšanas iekārta Bodytronic 600, kas mēra kājas no pirkstu galiem līdz pat gurnu daļai. Izmantojot 3D attēlu, tiek aprēķināts ķermeņa apkārtmērs un garums, kas kalpo kā paraugs, lai izvēlētos vispiemērotāko BAUERFEIND kompresijas zeķes izmēru. Specifiskai ārstēšanai ir iespējams veikt arī individuālu ceļu un potīšu mērīšanu. Šī iekārta atvieglo ne tikai mērījuma veikšanu, bet arī paātrina tā gaitu! Tāpat jāatceras, ka kompresijas zeķu efektu nosaka to kvalitāte. Izvēloties kompresijas zeķes, uzmanību jāpievērš tam, lai tās atbilst ārstniecības prasībām, nemaina noteikto spiedienu 6 mēnešus, sastāv no gaisa caurlaidīga materiāla – mikrošķiedras, nodrošina ādas aizsardzību, ir apstrādātas ar ādu mīkstinošām dabīgām vielām. Turklāt, lai kompresijas zeķes sniegtu gaidīto rezultātu, tās jānēsā regulāri, kā arī tām precīzi jāatbilst kājas formai un lielumam. Nepareiza to lietošana var izsaukt venozās atteces pasliktināšanos. Tāpēc pats pacients kompresijas terapiju uzsākt nedrīkst un pirms zeķu iegādes noteikti jākonsultējas ar ārstu.

Tāpat hronisku brūču un čūlu veiksmīgas ārstēšanas pamatā lielu lomu ieņem to rūpīga attīrīšana no nekrotiskajiem (dzīvotnespējīgiem) audiem un mikrobu plēves, kas kavē brūču dzīšanu. Standarta medicīnas iestādēs pielieto dažādas čūlu attīrīšanas metodes- marli vai speciālu švammi un antibakteriālos līdzekļus, šķēres vai skalpeli un fizioloģisko šķīdumu utml., kas ir ne tikai sāpīgas un traumatiskas (tiek skarti arī veselie audi un asinsvadi) metodes, bet arī nesniedz vēlamo rezultātu. Taču Latvijā ir sperts veiksmīgs solis pretim čūlu ārstēšanai un Veselības centrā 4 ir pieejama jaunākā čūlu attīrīšanas Soring tehnoloģija, kad ar zemas frekvences ultraskaņas viļņiem, pielietojot fizioloģiskā šķīdumu, brūce tiek attīrīta. Procedūras laikā pielietotā ultraskaņa uzlabo skābekļa piekļuvi audiem, līdz ar to tiek sekmēta arī mikrobu bojāeja un uzlaboti čūlas dzīšanas procesi. Šī iekārta ir ļoti saudzīga pacientam- procedūru veic ambulatori vietējā anestēzijā (vai pat bez tās). Soring tehnoloģija ietver trīs veida uzgaļus, ar kuru palīdzību ļoti rūpīgi var attīrīt dažāda veida brūces (izgulējumi, apdegumi, diabēta pēdas čūlas, komplicētas un nedzīstošām pēcoperāciju brūces u.c.), atdalot nekrotiskos audus un iztīrot brūču „kabatas”. Atšķirībā no citu ražotāju piedāvātajām iekārtām, šīs tehnoloģijas uzgaļus ir iespējams sterilizēt autoklāvā un lietot atkārtoti. Līdz ar to samazinās šo procedūru pašizmaksa un tās kļūst pieejamas plašākam pacientu lokam. Pielietojot šo metodi, nepieciešamo attīrošo procedūru skaits samazinās, šī iekārta paver lielāku iespēju palīdzēt tam cilvēku lokam, piemēram, lauku iedzīvotājiem, kuru iespējas doties uz lielpilsētu un saņemt augsti kvalificētus medicīnas pakalpojumus finansiālu apsvērumu dēļ ir ierobežotas.
Īpaša uzmanība jāpievērš arī čūlas kopšanai. Pirmkārt, nekādā gadījumā nedrīkst lietot streptocīda pulveri. Diemžēl šis līdzeklis „cementē” čūlas virsmu. Taču čūla dzīst tad, ja tā ir pietiekoši mitra. Visbiežāk pielieto hidrogēlus, kuru sastāvā ir infekciju kontrolējošie aģenti (sudrabs vai jods) un viela, kura veicina čūlas dzīšanu.
Otrkārt, mūsdienīgiem pārsienamajiem materiāliem ir konkrētas prasības. Pārsienamais materiāls jāizvēlas, ņemot vērā čūlas klīnisko stāvokli, inficēšanas pakāpi, raksturu un dzīšanas procesa stadiju. Jāatceras, ka trofiskās čūlas ārstēšana ir dinamisks process, kas var mainīties ik dienas. Tādēļ pārsienamā materiāla izvēlei jābūt tikpat dinamiski - elastīgai, jo nav pārsēja, kuru var pielietot visās ārstēšanas stadijās. Galvenais- lai materiāls ir gaisa caurlaidīgs, saudzējošs, absorbē šķidruma pārpalikumu, ļauj dziedēt čūlu mitrā vidē. Pārsienamais materiāls nedrīkst lipt pie čūlas virsmas, tam jāsamazina sāpes un jāiztur. Latvijā ir pieejami ļoti dažādi plaši pazīstamu ražotāju pārsienamie materiāli, taču konkrēto izvēli noteikti jāatstāj ārstējošā ārsta ziņā.

„Pats svarīgākais priekšnoteikums sekmīgam ārstēšanas procesam ir pacienta motivācija, ārstēšanas būtības izpratne un pilnīga pacienta un medicīnas personāla abpusēja paļāvība, uzticība un sadarbība. To, ka čūlas ir izārstējamas, apstiprinājuši starptautiskie multicentriskie pētījumi, kuros vairāk kā 5 gadus piedalās arī Veselības centra 4 speciālisti. Šiem pētījumam rūpīgi tiek atlasīti aptuveni 20 pacienti, kuri ārsta uzraudzībā ārstējas bez maksas- saņem nepieciešamos medikamentus, kompresijas terapiju, tiek segti transporta izdevumi utt.. Tā kā Latvijā šo pacientu ārstēšanu valsts nekompensē, tā ir lieliska iespēja ievērojami uzlabot vismaz nelielu daļu ar trofisko čūlu sirgstošo pacientu dzīves kvalitāti,” atzīst. A. Kušpelo.