Piesakies jaunumiem!
+
EA popup logo Piesakies jaunumiem!
Paldies, Jūsu e-pasts un personīgo datu apstrādes apstiprinājums ir saņemts!
Paldies! Lai pieteikuma process būtu pabeigts, nosūtījām apstiprinājuma e-pastu uz jūsu norādīto e-pasta adresi! Lūdzam to apstiprināt!
Saņem EUROAPTIEKAS īpašos piedāvājumus un jaunākās aktualitātes e-pastā! Lūdzu norādi savu epastu:
* Ja esi Euroaptieka Medus kartes īpašnieks, norādi Medus kartes numuru zemāk:
944038470300
Mājas lapa Farmaceita padomi Tavai veselībai Sāpes Teips kā glābējs un profilaksei

Teips kā glābējs un profilaksei

07-06-2017
Teips ka glabejs un profilaksei

K-teipošana jeb kinezioloģiskā teipošana ir tehnika, kas atbalsta un stabilizē locītavas un muskuļus, vienlaicīgi netraucējot asins un limfas cirkulācijai un neierobežojot kustības. To izmanto arī traumu novēršanai un tūskas mazināšanai.

Šī efektīvā ārstēšanas forma ir kļuvusi par traumu profilakses neatņemamu sastāvdaļu. Teipošana veicina atveseļošanās procesu gan sportistiem pasaules čempionātos un olimpiskajās spēlēs, gan pacientiem, izejot rehabilitācijas kursu.

Ja agrāk kinezioloģiskais teips tika izmantots vairāk sportā, tad tagad to plaši pielieto rehabilitācijā.

Kinezioloģiskais teips ir piemērots pārslodzes dēļ radušos traumu, muskuļu sasprindzinājumu un tūsku gadījumos, kā arī sāpju mazināšanai. Man ir bijuši labi rezultāti bieži izplatītu traumu gadījumos pārslodzes dēļ, piemēram, cīpslu iekaisumos, elkoņu locītavu, ceļgalu, plecu, mugurkaula rajona sāpēs, karpālā kanāla sindroma gadījumā (vidusnerva nospiedums plaukstas pamatnes kanālā). Turklāt kinezioloģiskais teips ir labs palīgs pēcoperāciju un traumu atveseļošanās procesā (piemēram, muskuļu plīsumu, sastiepumu, mežģījumu gadījumos).

Pareizas uzlikšanas gadījumā kinezioloģiskais teips var palīdzēt limfas cirkulācijai, kā arī ātrākai hematomas izzušanai un rētaudu sadzīšanai. Tāpat kinezioloģiskais teips ir labs līdzeklis traumu novēršanai, un daudzi sportisti to izmanto, lai izvairītos no atkārtotām traumām, piemēram, potītē. Teips nav piemērots ādas bojājumu, vaļēju brūču gadījumos. Teipu grūtāk uzklāt uz mitras vai sasvīdušas ādas, vēlams ādu pirms tam attīrīt.

Vai tiešām elastīgā saite sevi ir izdzīvojusi? Labs fizioterapeits māk abus savā starpā kombinēt, un viens neizslēdz otru. Piemēram, teipu var nēsāt zem elastīgās saites vai ortozes.

No vienas puses kinezioloģiskā teipošana ir atsevišķa terapija, taču no otras puses – tas ir labs līdzeklis, kuru terapijas laikā var kombinēt ar citām procedūrām, piemēram, fizioterapijas vingrojumiem, krioterapiju, masāžu un manuālo terapiju. Reizēm vingrošanu var uzsākt tikai pēc tam, kad problēmzonā būs uzlikts teips un būs noņemtas sāpes.

Kas padara kinezioloģisko teipošanu tik efektīvu?

Traumu vai pārslodzes gadījumos audos sākas iekaisuma process un parādās tūska. Brīvā vieta starp ādu un muskuļiem ir samazināta, un limfas cirkulācijas ierobežojuma rezultātā notiek limfas uzkrāšanās. Tas, savukārt, izraisa kompresiju vai spiedienu uz sāpju receptoriem, un rodas sāpes. Tādā gadījumā kinezioloģiskā teipa mērķis ir piepacelt ādu, lai uzlabotos limfas cirkulācija.

Kinezioloģiskais teips tiek likts uz ādas tādā stāvoklī, kad teipošanas rajons (āda un muskuļaudi) ir izstiepti vai fizioterapeits teipošanas laikā pats nostiepj ādu, tajā pašā laikā pašu teipu neiestiepj. Atgriežoties normālā stāvoklī teips un zem tā esošā āda izveido sīkas krokas. Kroku parādīšanās efekts piepaceļ ādu un palielina brīvo vietu starp ādu un zemādas audiem, tādējādi uzlabojot limfas cirkulāciju, kas, savukārt, samazina iedarbību uz sāpju receptoriem. Tādā veidā kinezioloģiskais teips palīdz noņemt tūsku un sāpes, kā arī paātrināt dzīšanas procesu.

Cilvēks var kustēties bez sāpēm, samazinot iespēju nepareiza stāvokļa dēļ izmantot kompensējošas kustības (piemēram, klibošanu), kas novestu pie citu muskuļu grupu izmantošanas. Cilvēks var turpināt strādāt, trenēties vai iziet rehabilitācijas kursu.

Esiet veseli!

Ilze Buša, sertificēta fizioterapeite