Mājas lapa Farmaceita padomi Tavai veselībai Sāpes Kā rīkoties, kad sāp mugura?

Kā rīkoties, kad sāp mugura?

07-06-2017
Ka rikoties kad sap mugura

Sāpes, ko sajūt cilvēks, brīdina: kaut kas organismā nav kārtībā! Tās ir kā sargsuns, kas iesaka laikus pievērst uzmanību savam organismam. Sāpju slieksnis cilvēkiem ļoti atšķirīgs: vieni vaimanā, kad pirkstā ierauj skabargu, citi itin mierīgi pārcieš locītavu saišu sastiepumu, pat nemeklējot speciālistu palīdzību. Ja vēlamies pilnvērtīgi pavadīt mums atvēlēto laiku, nekad nebūs lieki uzmanīgi sekot līdzi pārmaiņām savā organismā, ieklausīties, kā strādā mūžīgais dzinējs – sirds, reaģēt uz sāpēm.

Muguras sāpes 

Aizvien biežāk par muguras sāpēm žēlojas gados jauni cilvēki. Iemesli tam var būt visdažādākie, taču katrs gadījums ir individuāls, tālab jāatrod cēlonis, kāpēc sāp. 

Medicīnas centra Mā-Re fizioterapeits zinātņu doktors Aleksejs Ņemčenko uzsver, ka vienmēr, kad pie viņiem ierodas pacienti, vispirms piedāvā kompjūterdiagnostiku, lai izmeklētu un konstatētu sāpju cēloni. Viena trešdaļa pacientu, un gadā viņu skaits sasniedz 10 000, sūdzas par osteohondrozi, artrītu, muguras sāpēm. 

Uzmanīgākas pret savu veselību, organisma labsajūtu ir sievietes. Vīrieši ne labprāt atlicina laiku, lai apmeklētu ārstu. Parasti viņus pie rokas atved sievas, gados jaunākus – mātes. Bieži vien tad jau ir slimība ielaista un vajag krietni nopūlēties, lai panāktu uzlabojumu. 

Muguras sāpes cilvēkiem var rasties jebkurā vecumā. Šā iemesla dēļ tik svarīgi rūpēties par locītavu un muguras veselību agrā jaunībā. Bērnībā un jaunībā muguras sāpju iemesls bieži vien ir nepareiza stāja. Sekas var būt mugurkaula izliekšanās jeb skolioze. Itin bieži tā rodas, ja diezgan smago skolas somu nēsā tikai uz viena pleca, kā arī solā sēž ar saliektu muguru. Sāpes var izraisīt dažādas traumas, piemēram, lēcieni ar slēpēm no augstiem tramplīniem ar visai neveiksmīgu piezemēšanos, kā arī apsaldējumi, nepareizi celti un nesti dažādi smagi priekšmeti, piemēram, baļķi, ķieģeļi vai citi būvmateriāli. Muguru var sastiept lauku darbos, kad talkā pie radiniekiem cilāti kartupeļu grozi, lai tos izbērtu mašīnas vai traktora piekabē. Nav ko dižoties ar savu spēku, tas jādara ar apdomu! Turklāt ne visiem ir pietiekama pieredze un rūdījums.

Darba vide un iedzimtība

Lielai daļai pieaugušo muguras sāpēs iedzīvojas, ja ir nepiemērota un nesakārtota darba vieta – ilgstoša atrašanās pie datora bez pārtraukumiem un fiziskiem vingrinājumiem. Bieži muguras sāpes izraisa diska trūces. Vecākiem cilvēkiem sāpju iemesli ir dažādi – lielākoties sāpju iemesls ir osteoartrīts – pakāpeniski pieaug locītavu skrimšļu un apkārtējo audu bojājumi. Vēlākā osteoartrīta stadijā uz kauliem un skriemeļiem parādās radzes, kas nospiež nervus un apkārtējos audus, izsaucot regulāras un ļoti stipras sāpes. Viens no iemesliem – osteoporoze, kuras dēļ mainās kaulu struktūra un masa, kauli sarūk un deformējas. Lielākoties muguras sāpes nomoka tos cilvēkus, kuru vecāki vai vecvecāki arī sūdzas par locītavu un muguras sāpēm. Tas pats ir cilvēkiem ar lieko svaru, smaga fiziska darba strādniekiem un sportistiem, pusaudžiem intensīvas augšanas posmā. Muguras sāpes nomoka vairāku profesiju pārstāvjus, kuru ikdiena saistīta ar ilgstošu stāvēšanu kājās (pārdevēji, frizieri, konduktori u.c.) vai sēdēšanu (darbs pie datora).

Jāmaina ieradumi

Aleksejs Ņemčenko uzsver, ka cilvēki pārāk maz kustas, daudz laika pavada sēžot. Turklāt lielai daļai pacientu nav racionāls un veselīgs uzturs, traucēta vielmaiņa. Pēc 40 gadiem vērojamas hormonālās izmaiņas, nosēžas sāļi, deformējas kauli, kas izsauc drausmīgas sāpes. Uz operāciju jāgaida garā rindā, turklāt tās ir dārgas. Lai nevajadzētu likties uz galda zem ķirurga skalpeļa, A. Ņemčenko aicina apmeklēt medicīnas centru Mā-Re. Pieredzējušais ārsts stāsta, ka nav bijis tāda gadījuma, kad viņa vadītajā ārstniecības iestādē nevarētu novērst sāpju cēloni. Izstrādātā metodika, modernā aparatūra, kam nav analoga pasaulē, palīdz atgūt veselību daudziem jo daudziem. Ar vibromasāžas palīdzību paātrinās asins plūsma, tās ir piesātinātas ar skābekli, izlīdzinās muskuļu tonuss, tie kļūst stiprāki un atsperīgāki. Vieglāk, protams, ārstēt gados jaunus cilvēkus, bet te palīdzību lūguši 85 un pat 87 gadus veci pacienti.

Medicīnas centrs Mā-Re, prof., A. Ņemčenko, www.ma-re.lv