Piesakies jaunumiem!
+
EA popup logo Piesakies jaunumiem!
Paldies, Jūsu e-pasts un personīgo datu apstrādes apstiprinājums ir saņemts!
Paldies! Lai pieteikuma process būtu pabeigts, nosūtījām apstiprinājuma e-pastu uz jūsu norādīto e-pasta adresi! Lūdzam to apstiprināt!
Saņem EUROAPTIEKAS īpašos piedāvājumus un jaunākās aktualitātes e-pastā! Lūdzu norādi savu epastu:
* Ja esi Euroaptieka Medus kartes īpašnieks, norādi Medus kartes numuru zemāk:
944038470300
Mājas lapa Farmaceita padomi Tavai veselībai Sirds veselība 8 lietas, kas patiks tavai sirdij!

8 lietas, kas patiks tavai sirdij!

05-09-2018
8 lietas sirdij2

Ir daudz sirds slimību riska faktoru, kas ietekmē sirds veselību, turklāt daudzus no tiem iespējams novērst, izmainot dzīvesveidu vai arī ievērojot ārsta ieteikumus. Lūk, 8 lietas, ko iesaka Veselības centrs 4 ārsti, lai sirds būtu formā!

1. Kontrolē asinsspiedienu!

Normāls asinsspiediens ir līdz 120/80 mmHg. Paaugstināts asinsspiediens – virs 140/90 mmHg – var veicināt vai izraisīt koronāru sirds slimību, miokarda infarktu vai insultu.

2. Mēri pulsu!

Paātrināta sirdsdarbības frekvence – virs 60 sitieniem minūtē miera stāvoklī – vistiešākajā veidā saistīta ar hipertensijas, aterosklerozes un sirds un asinsvadu slimību rašanos. Samazinot sirdspukstu skaitu par 10 sitieniem minūtē, iespēja nomirt no sirds-asinsvadu slimībām samazinās par 26%.


3. Seko līdzi holesterīna līmenim asinīs!

Jo augstāks kopējā holesterīna (virs 5 mmol/l), triglicerīdu (virs 1,7 mmol/l) un ZBLH (virs 3 mmol/l) līmenis, jo lielāka varbūtība saslimt ar sirds-asinsvadu slimībām.

4. Aktīvi kusties!

Enerģiskas pastaigas un fiziski vingrinājumi nozīmīgi samazina ne tikai svaru, bet arī kardiovaskulārās slimības. Ieteicams aktīvi kustēties, ātri iet vai skriet lēnā tempā vismaz 30 minūtes dienā! Diemžēl dārza ravēšana vai malkas skaldīšana netiek pieskaitīta fiziskām aktivitātēm, kas veicina sirds veselību, jo nenodrošina vienmērīgu elpošanu un slodzi sirdij!

5. Nosaki ĶMI!

Liekais svars un aptaukošanās ir nozīmīgs koronārās sirds slimības, sirds kambaru disfunkcijas, hroniskas sirds mazspējas, insulta, aritmiju, kā arī cukura diabēta attīstības riska faktors. To, vai ir palielināts ķermeņa svars, var noteikt, aprēķinot ķermeņa masas indeksu (ĶMI), izmantojiet sekojošu formulu: ĶMI = svars (kg) / augums (m2). Ja skaitlis, ko iegūst, jeb indekss ir 18,5 – 24,99, tad ir normāla ķermeņa masa. Ja 25 – 29,99, tad ir lieka ķermeņa masa. Ja virs 30 – tev ir aptaukošanās, kas ļoti nopietni apdraud sirds veselību un dzīvību! Svarīgi ir izmērīt arī vidukļa apkārtmēru. Palielināts vidukļa apkārtmērs sievietēm ir virs 80 cm, bet vīriešiem – virs 94 cm.

6. Ēd un dzer gudrāk!

Lai samazinātu lieko svaru un holesterīna līmeni asinīs un palielinātu sirdsdarbības un dzīves kvalitāti, ēd veselīgu un sabalansētu pārtiku. Uzturā vairāk lieto dārzeņus, augļus, treknas jūras zivis, pilngraudu produktus, liesu gaļu, piena produktus ar pazeminātu tauku saturu. Izvairies no treknas gaļas, pilnpiena un trekniem piena produktiem, kūkām, smalkmaizītēm un produktiem ar palielinātu cukura daudzumu. Samazini sāls patēriņu! Labāk ēd mazāk nekā par daudz! Lieto 6 – 8 glāzes šķidruma dienā, bet alkoholu gan nelielos daudzumos!

7. Smaidi un atpūtieties!
Stress, negatīvas emocijas, trauksme, dusmas un depresija atsaucas graujoši uz cilvēka organismu, tajā skaitā uz sirds veselību. Atrodiet pozitīvu un veselīgu veidu, kā tikt galā ar emocionālo diskomfortu, atrodiet sev hobiju vai vairākus, dodieties pie dabas, pavadiet laiku ar cilvēkiem, kuri Jūs pozitīvi ietekmē, un atpūtieties adekvāti darbam!

8. Pārbaudi sirdi!
Atrodi uzticamu ārstu un veic sirds veselības pārbaudi. Uzklausi ārsta sniegtos padomus par piemērotāko dzīvesveida un ievies šos ieteikumus arī dzīvē. 
Ja parādās sāpes krūtīs pie slodzes vai citas nepatīkamas sajūtas - spiedošas, žņaudzošas, plēsošas vai dedzinošas sāpes krūtīs, aizdusa, elpas trūkums, slikta dūša, gremošanas traucējumi, galvas reiboņi, ģībšana, sirdsklauves, tirpšana miera stāvoklī, nekavējoties sazinies ar ārstu un  lūdz padomu, kā rīkoties.