Arvien vairāk pacientu sūdzas par sāpēm kaulos un locītavās. Tās ir īpaši nepatīkamas, jo ierobežo darba spējas, traucē nodarboties ar sportu, rokdarbiem, dārza darbiem, bojā garastāvokli, liek justies ne tik stipram un veiklam kā citi. Sāpes kaulos un locītavās, tostarp arī mugurkaulā, skar dažnedažādu profesiju pārstāvjus un gan sievietes, gan vīriešus visās vecuma grupās.
Locītavu sāpes reizi mūžā ir piemeklējušas teju katru. Tieši tāpēc, ka ar tām saskaras tik daudzi, bieži tām netiek veltīta pietiekama uzmanība, kaut gan locītavu sāpes var būt nopietnu reimatoloģisku saslimšanu izpausme. Sāpes ir brīdinājuma signāls, ka organisms ir apdraudēts, pārpūlēts vai slims! Ļoti bieži cilvēki nodarbojas ar pašārstēšanos, neapzinoties tās riskus.
Savukārt par kaulu veselību jāsāk rūpēties jau tad, kad kaulu sistēma sāk veidoties, piemēram, grūtniecēm jālieto papildus kalcijs 1000 līdz 1500 mg, lai mazulim izveidotos stipri kauli un zobi. Bērniem un jauniešiem, strauji augot, īpaši nepieciešams papildus kalcija avots. Aptiekās bērniem ir pieejams kalcijs speciālā zāļu formā, kas papildināts ar minerālvielām kaulu stiprināšanai un ir ar patīkamu garšu. Kauli, tāpat kā citi orgāni, ir dzīvi. Tajos visas dzīves garumā notiek šūnu un sāļu maiņa. Tāpēc kaulu veselībai profilaktiskos nolūkos ikdienā jālieto kalciju saturoši pārtikas produkti. Ārstnieciskos nolūkos aptiekā ir pieejams kalcijs tablešu vai pulvera veidā. Regulāra kalcija lietošana nodrošinās stipru kaulu sistēmu.
Parasti savu dzīvesveidu un paradumus cilvēks sāk izvērtēt, kad ir saskāries ar pirmajiem veselības traucējumiem vai pēc ārsta ieteikuma. Lai izvairītos no nepatīkamām locītavu kaitēm, liela nozīme ir profilaktiskiem pasākumiem:
Pārmērīga, nepareiza pārslodze ikdienā – vēl viens no sāpju cēloņiem, kas ļoti izplatīts cilvēku nezināšanas dēļ. Ikdienā ķermenim pietrūkst kustību vai arī tās ir vienpusīgas. Lai zinātu īsto cēloni, jāvēršas pie ģimenes ārsta. Muguras sāpju ārstēšana ir kompleksa, tāpēc aktīvi jāiesaistās arī pacientam. Tajā ietilpst pacientu izglītošana, fizioterapija, psihoterapeita nodarbības, medikamentozā terapija, ko izvērtē ārsts, masāža, ko drīkst veikt tikai sertificēts speciālists. Pēc muguras operācijām ieteicama ārsta rehabilitologa konsultācija.