Urīnceļu infekciju simptomi

16-04-2018
shutterstock 623234255

Ārstes Jolantas Ozolas viedoklis

Urīnceļu infekciju visbiežāk ierosina baktērija E.coli jeb zarnu nūjiņa. Sievietes organisma anatomiskās īpatnības nosaka to, ka ar urīnceļu infekciju, īpaši urīnpūšļa iekaisumu jeb cistītu, visvairāk slimo jaunas, seksuāli aktīvas sievietes. Bieži šī saslimšana norit atkārtoti. To var veicināt nepareizi higiēnas ieradumi, sintētiskās apakšveļas valkāšana, kontracepcijas diafragmu lietošana. Lai arī svarīga nozīme ir tam, kāda ir vispārējā sievietes veselība un cik labi darbojas imūnā sistēma, dažreiz urīnceļu infekcijas atkārtotām epizodēm neatrod likumsakarīgu izskaidrojumu.

Cistīts nereti rodas sievietēm grūtniecības laikā. Palielinoties dzemdei, tā saspiež urīnpūsli un rada urīna atteces traucējumus, kas ir labvēlīgi apstākļi baktēriju augšanai. Saslimšanu veicina arī hormonu  izmaiņu ierosināta imunitātes samazināšanās.

Urīnceļu infekciju novēro arī sievietēm pēc menopauzes, kad samazinās labvēlīgo baktēriju daudzums maksts gļotādā un kļūst plānākas urīnpūšļa sieniņas. 

Vīriešiem urīnceļu iekaisums var rasties prostatas saslimšanu gadījumā.

Urīnceļu infekcija bieži sākas pēc apaukstēšanās. Par saslimšanas sākumu liecina biežā urinācija. Urīnpūšļa gļotādas kairinājums liek tam pastāvīgi sarauties. Bieži tas ir viltus aicinājums tualetes apmeklējumam, jo  izdalītais urīna daudzums ir niecīgs.

Cistīta simptomi ir sāpes vēdera lejasdaļā, krustu apvidū un īpaši nepatīkama, dedzinoša, sāpīga sajūta urinācijas laikā.

Pirmajā saslimšanas dienā uzturā ieteicams buljons, augļu sulas, zāļu tējas. Turpmākajās dienās jāuzņem pilnvērtīgs sabalansēts uzturs, izvairoties no asa, trekna ēdiena, sālītu, kūpinātu produktu lietošanas. Ieteicami dārzeņu ēdieni, ķīseļi.

Profilakses higiēnas un diētas ieteikumi:

  • Pietiekama ūdens lietošana (1.5 – 2 litri dienā).
  • Izvairīties lietot  dzērienus, kas rada kairinājumu (kafija, alkohols un bezalkoholiskos dzērieni, kas satur citrusaugļu sulas vai kofeīnu).
  • Imunitātes normālas darbības veicināšanai: Dvitamīns, selēns, cinks, C vitamīns.
  • Nemēģināt “aizkavēt” iešanu uz tualeti. Ieteicams iztukošot urīnpūsli pirms nakts miera, kā arī pēc dzimumakta.
  • Labākai higiēnas nodrošināšanai, tūpļa atvere jātīra virzienā no priekšpuses uz mugurpusi. Jāizvairās no tādu kopšanas līdzekļu lietošanas, kas var izraisīt kairinājumu.

Ja novērota kāda no urīnceļu infekcijas pazīmēm, nepieciešams nekavējoties doties pie ārsta, lai noskaidrotu, vai aizdomas par urīnceļu infekciju apstiprināsies un atrastu piemērotāko ārstēšanas metodi. Nekādā gadījumā nenodarboties ar pašārstēšanos.

 

Raksts tapis sadarbībā ar SIA WALMARK