Aknu veselība

03-04-2018
liversimplylifegr7

Aknas ir centrālā laboratorija, kas iesaistās visos bioķīmiskajos procesos, kas noris organismā.  Aknu uzdevums ir attīrīt organismu no indīgām vielām, kas radušās organismā vai uzņemtas ar pārtiku; noārdīt hormonus un medikamentus; no glikozes sintezēt un uzkrāt rezerves ogļhidrātu — glikogēnu; pārvērst olbaltumvielu sadalīšanās procesā izveidotos amonija jonus par urīnvielu kā arī izstrādāt žulti.

Aknu patoloģijas var izraisīt smēķēšana, alkohols, medikamenti, vīrusi un citas infekcijas vai vielmaiņu saslimšanas. Pēdējo gadu desmitu laikā alkohola patēriņš pieaug visā pasaulē. Pārmērīga alkohola lietošana ne tikai rada aknu bojājumu, bet arī veicina ļaundabīgu audzēja attīstību. Aknu slimības risks pieaug, ja alkohola lietošana pārsniedz 20-30 grami dienā sievietēm un 40-60 grami dienā  vīriešiem (literatūras dati var atšķirties). Alkohola lietošana izraisa tauku uzkrāšanos hepatocītos  - taukaino hepatozi. Hronisks iekaisuma process noved pie aknu fibrozes un cirozes attīstības riska.

Mūsu dzīvesveids dažkārt būtiski ietekmē aknu veselību, un šī iemesla dēļ ieteicams lietot preparātus, kas veicina aknu šūnu atjaunošanos un aizsardzību.

Viens no svarīgākajiem aspektiem, kas palīdz aknām labi strādāt, ir pietiekams L-ornitīna līmenis organismā. L-ornitīns ir aminoskābe ar nozīmīgu lomu organisma atindēšanas procesos aknās. L-ornitīns cilvēkam pietiekamā daudzumā izstrādājas līdz 25 gadu vecumam - pēc tam organisms lēnām sāk novecot un samazinās L-ornitīna līmenis, tāpēc tas jāuzņem papildus.

17906282 xxl

Hepastrong Amino efektīvas iedarbības preparāts aknu funkcijām. Sastāvā esošais holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Farmācijas tirgū plaši ir izplatīti augu ekstraktus saturoši preparāti, tomēr tie uzlabo aknu darbību tikai netiešā veidā. Ja pacients vēlas iegūt ātru un tiešu efektu un uzlabot aknu šūnu darbību caur hepatointracelulāriem procesiem, terapijā iesaka lietot ornitīnu. Ornitīns netiek noārdīts kuņģa skābē, bet gan uzsūcas caur zarnu traktu.

Hepastrong Adeliv Complex pirmais ademetionīnu saturošais preparāts Latvijā, kurš darbojas uz SAMe ( S-adenozil – L-metionīns) ciklu aknās. Uztura bagātinātājs aknu funkcijām ar ademetionīnu, kas ir organisma metabolīts aminoskābes metionīna un nukleozīda adenozīna savienojums. Sastāvā esošais holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna vielmaiņu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Vitamīns B12 palīdz nodrošināt normālu homocisteīna vielmaiņu. Vitamīns B6 veicina normālu cisteīna sintēzi un palīdz nodrošināt normālu homocisteīna, olbaltumvielu un glikogēna normālu vielmaiņu.

Autore: Santa Gertnere, ģimenes ārste