Piesakies jaunumiem!
+
EA popup logo Piesakies jaunumiem!
Paldies, Jūsu e-pasts un personīgo datu apstrādes apstiprinājums ir saņemts!
Paldies! Lai pieteikuma process būtu pabeigts, nosūtījām apstiprinājuma e-pastu uz jūsu norādīto e-pasta adresi! Lūdzam to apstiprināt!
Saņem EUROAPTIEKAS īpašos piedāvājumus un jaunākās aktualitātes e-pastā! Lūdzu norādi savu epastu:
* Ja esi Euroaptieka Medus kartes īpašnieks, norādi Medus kartes numuru zemāk:
944038470300
Mājas lapa Farmaceita padomi Tavai veselībai Cukura diabēts Cukura diabēta komplikācijas acīs un to ārstēšanas...

Cukura diabēta komplikācijas acīs un to ārstēšanas iespējas ar lāzerterapiju

07-06-2017
Cukura diabeta komplikacijas ac

Dr. Žanna Artiņa,
Dr. Lūkina acu klīnikas lāzeroftalmoloģe

Biežākā cukura diabēta komplikācija ir tīklenes asinsvadu izmaiņas un diabētiskā retinopātija. 

Tā ir vispārējās asinsvadu saslimšanas lokāla izpausme acīs, kas var novest pie redzes zuduma. Diabētiskas retinopātijas iespējas pieaug, pieaugot diabēta ilgumam un cukura līmenim asinīs. Tās gaitu nelabvēlīgi var ietekmēt hipertonija, nieru slimības, anēmija, paaugstināts holesterīns un pat grūtniecība.

Ārstēšanai svarīga ir agrīna diabētiskās retinopātijas diagnostika, jo šī slimība sākumā var ilgstoši noritēt bez simptomiem. Redze var būt  pat ideāla, un līdz pat cukura diabēta atklāšanai pacients var nezināt par retinopātijas esamību. Tikai progresējot tīklenes izmaiņām, redzes aktivitāte pazeminās. Pacienti sūdzas par redzes grūtībām darbā un diskomfortu sadzīvē. Diemžēl tieši tā nereti notiek, novēloti atklājot diabētisko retinopātiju.

Svarīgi zināt, ka diabētiskās retinopātijas diagnozi un atbilstošu ārstēšanu var noteikt tikai kvalificēts oftalmologs.

Bieži tiek uzdots jautājums par redzes uzlabošanu ar lāzerterapiju.

Lāzerterapijai paredzēta speciāla lāzeraparatūra un tehnoloģija. Šo ārstēšanu nodrošina ārsts oftalmologs, lāzerspeciālists. Tā tiek izdarīta ambulatori, pacienti pēc procedūras ir darba spējīgi un tajā pašā dienā var doties mājās (tiesa, operācijas dienā  automašīnu nevajadzētu vadīt).

Lāzerķirurģijas metodes pamatā ir lāzera stars – gaismas enerģija no gaismas avota. Procedūra tiek veikta lokālā anestēzijā. Tā ir nesāpīga un parasti lietot iekšķīgi pretsāpju līdzekļus nav nepieciešams. Kaut gan ne bailēm, ne uztraukumam operācijas laikā nav pamata, pirms operācijas pacienti saņem vieglus nomierinošus līdzekļus, jo ir svarīgi, lai viņi justos droši un būtu mierīgi.

Kādos gadījumos jāveic lāzerkoagulācija?

Jautājumu par lāzerkoagulācijas nepieciešamību izskata, ja tiek atrastas izmaiņas tīklenē. Slimības vieglākās stadijās, maksimāli saudzējot tīkleni, lāzeroftalmologs koagulāciju var veikt  pa daļām jeb posmiem. Tas nozīmē, ka tīklenes lāzerkoagulācija tiek veikta ilgākā laikposmā –vienā līdz divos gados. Tā ir iespēja saglabāt centrālo redzi.

Ļoti svarīgi, lai diabēta pacientes, kas plāno grūtniecību, pirms grūtniecības iestāšanās veiktu pilnu acu apskati pie kvalificēta oftalmologa. Grūtniecēm, kas slimo ar diabētu, neatkarīgi no izmaiņām tīklenē, kontrole nepieciešama reizi trijos mēnešos vai pēc oftalmologa ieskatiem – pat biežāk. Arī pēc dzemdībām 3–6 mēnešu laikā ir jāveic acu pārbaude. Ja ir nepieciešama lāzerārstēšana, pēc lāzeroftalmologa ieskatiem to var veikt gan grūtniecības laikā, gan pēcdzemdību periodā. Terapija nav bīstama grūtniecības norisei.

Ir gadījumi, kad nevar izdarīt lāzerkoagulāciju. Tad jāpielieto tradicionālās ķirurģijas metodes (vitrektomija). Viena no iespējamām diabēta slimnieku acu komplikācijām ir katarakta, kas var apgrūtināt un padarīt neiespējamu lāzerkoagulāciju. Šādos gadījumos ārsts vispirms veic apduļķotās lēcas ekstrakciju un mākslīgās intraokulārās lēcas implantāciju un tikai pēc tam – ar divu dienu intervālu – tīklenes lāzerkoagulāciju.