Katra atrašanās saulē vai pelde sāļā jūras ūdenī nodara kaitējumu matiem. Ja mati kļuvuši sausi, aplūzuši vai izbalējuši, tad steidzami nepieciešams uzsākt to “atdzīvināšanas” procesu, lai uzlabotu matu stāvokli, veselīgumu un mirdzumu. Kādas pazīmes liecina par bojātiem matiem, kā tās novērst un ko darīt, lai mati atkal būtu veselīgi, skaidro “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.
Matu bieds – sāļais jūras ūdens un saule
Vasara nav iedomājama bez saules un ūdens peldēm. Ja par sejas un ķermeņa ādas īpašāku kopšanu piedomājam, tad nereti aizmirstam par to, ka saule un ūdens var būt arī mūsu matu lielākie ienaidnieki, tāpēc arī matu kopšanai nepieciešamas papildu rūpes. “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga norāda, ka, lai arī jūras ūdens labvēlīgi ietekmē ķermeni kopumā, matiem tas dara pretēju efektu. Ņemot vērā to, ka jūras ūdenī ir liela sāls koncentrācija, tas matus ievērojami sausina, līdz ar to padara arī trauslus, kā arī mazina matu krāsas pigmentu.
Savukārt ilgstoša saules un ultravioletā starojuma iedarbība ne tikai bojā matus, padarot tos sausākus, trauslākus, bet arī veicina matu krāsas zudumu, padarot to blāvu. Svarīgi rūpēties arī par galvas ādu – vasarā spēcīgo saules staru dēļ tā var būt sausa, niezoša un lobīties, kas var negatīvi ietekmēt matu stāvokli.
Kādas pazīmes liecina par bojātiem matiem?
Sausi mati – vienkāršākais veids, kā noskaidrot, vai mati ir sausi, ir pavērot tos pēc tam, kad tie ir tikko izmazgāti. Ja matu gali ātri kļūst sausi, tad tā ir pirmā pazīme, kas liecina par to, ka tie ir bojāti. Par to var liecināt arī matu elektrizēšanās, velkot sintētisku apģērbu vai ķemmējot matus ar plastmasas ķemmi. Lai mazinātu galvas ādas un matu sausumu, nepieciešams izvēlēties manu kopšanas līdzekļus, kas paredzēti tieši sausiem matiem, tāpēc aicinām pievērst uzmanību, vai to sastāvā ir keratīns, kofeīns, augu ekstrakti, dabīgās eļļas vai vitamīni, kas atjaunos bojātās matu vietas un aizsargās matu struktūru. Pirms to iegādes, svarīgi pievērst uzmanību, vai tie nesatur sulfātus, jo tad šampūns palīdzēs saglabāt matu dabisko mitrumu un spīdumu. Tāpat papildus var uzņemt arī A vitamīnu, kas palīdzēs radīt sebumu (eļļu uz skalpa), mazinot matu sausumu un šķelšanos, kā arī matu izkrišanu.
Mati pastiprināti izkrīt – matu izkrišanu veicina ne tikai ilgstoša atrašanās saulē vai peldes jūras ūdenī, bet arī hronisks stress, nepareiza matu kopšana, nepilnvērtīgs uzturs, vitamīnu trūkums, kā arī to var veicināt vairāku apstākļu kopums, tāpēc svarīgi izsvērt katru no tiem, lai vajadzības gadījumā mainītu paradumus un situāciju uzlabotu. Aizvadīto sešu mēnešu laikā aptiekas apmeklē arvien vairāk klientu, kas izslimojuši covid-19 un tagad saskaras ar papildu veselības problēmām, no kurām viena ir arī pastiprinātu matu izkrišana.
Lai mazinātu matu izkrišanu var lietot arī speciālus matu kopšanas līdzekļus, kas satur kofeīnu, ginkgo bilobu, žeņšeņu vai citas aktīvās vielas, lai nostiprinātu matu saknes, neļaujot matiem izkrist, kā arī dabīgi veicinātu matu augšanu. Farmaceite iesaka lietot arī speciālas ampulas matu augšanai, kas piemērotas ikvienam. Tās palīdz apturēt matu izkrišanu un veicina jaunu matu augšanu, taču svarīgi tās lietot pilna kursa ietvaros, lietojot vienu ampulu dienā, sešu nedēļu periodā.
Sašķēlušies matu gali – kad matu gali kļūst sausi, trausli un bojāti, tie sāk šķelties. To pateikt ir vienkārši, ja, paskatoties uz matu galiem, redzams, ka vairāki vai pat visi mati ir galos sadalījušies, tas nozīmē, ka tie jau ir sašķēlušies un tos diemžēl vairs neglābs pat ne dārgākais šampūns vai kondicionieris. Šie līdzekļi tikai kādu laiku var padarīt matus gludus. Vienīgais risinājums ir aplīdzināt sašķeltos matu galiņus un pievērst īpašu rūpību to mitrināšanai un barošanai, izmantojot serumu vai eļļu, kas paredzēta tieši sausiem un sašķeltiem matu galiem, kas nodrošinās to aizsardzību un noturību pret lūšanu.
Vai tiešām vasarā rūpējies par matiem pareizi? Farmaceites ieteikumi
Zane Melberga norāda, ka nereti konsultējot klientus nākas dzirdēt gan par neatbilstoša šampūna daudzuma lietošanu, gan par nepareizu tā izmantošanu. Mati nekļūs tīrāki, ja mēs lietosim vairāk šampūna. Vispareizāk to nelielā daudzumā, apļveida kustībām iestrādāt tikai galvas ādā, ļaujot tam pašam noklāt matus visā to garumā, tādejādi tos nesausinot.
Jāatceras matus izskalot ar tīru ūdeni arī pēc peldes jūrā, lai mazinātu sāls kaitīgo ietekmi uz matiem, bet, ja tas nav iespējams – matos var ieklāt kondicionieri, ko nevajag izskalot. Savukārt, ja pelde bijusi kādā no saldūdens ūdenstilpnēm, tad tajās esošais ūdens matiem nenodarīs lielu kaitējumu, taču tāpat pēc peldes matus nepieciešms izskalot ar tīru ūdeni, lai no tiem izskalotu netīrumus.