Piesakies jaunumiem!
+
EA popup logo Piesakies jaunumiem!
Paldies, Jūsu e-pasts un personīgo datu apstrādes apstiprinājums ir saņemts!
Paldies! Lai pieteikuma process būtu pabeigts, nosūtījām apstiprinājuma e-pastu uz jūsu norādīto e-pasta adresi! Lūdzam to apstiprināt!
Saņem EUROAPTIEKAS īpašos piedāvājumus un jaunākās aktualitātes e-pastā! Lūdzu norādi savu epastu:
* Ja esi Euroaptieka Medus kartes īpašnieks, norādi Medus kartes numuru zemāk:
944038470300
Mājas lapa Farmaceita padomi Tavai labsajūtai Saule Kā saules ultravioletais starojums ietekmē mūsu ac...

Kā saules ultravioletais starojums ietekmē mūsu acis?

07-06-2017
shutterstock 445578589

Ultra violetais starojums  tiek iedalīts trīs veidos:

  • UVA – starojums (no 400-315 nm), kurš iziet cauri ozona slānim un rada cilvēkam iedegumu.
  • UVB – šo starojuma daļu (no 315-290 nm) galvenokārt absorbē ozona slānis, bet tas rada jau nopietnāku ietekmi uz cilvēka veselību – smagus ādas apdegumus, kataraktu, imūnās sistēmas bojājumus, ādas vēzi.
  • UVC – viskaitīgākais starojums (no 290-200 nm), taču to pilnībā absorbē un bloķē ozona slānis. 

Runājot par acīm un sauli ir svarīgi zināt, kuras acu struktūras absorbē ultravioleto starojumu. Acs radzene absorbē UVC. Taču atrodoties kalnos, kur ozona slānis ir mazāks, cilvēkam var rasties fotokeratīts jeb „sniega aklums”, kas rada acu apsārtumu, fotofobiju  (gaismas bailes), asarošanu un sāpes.  Ja tas notiek atkārtoti, tad radzenes struktūra tiek bojāta neatgriezeniski un cilvēkam redzes kvalitāte var pasliktināties līdz pat 15-20%!  Lielākus viļņu garumus radzene vairs neabsorbē, tie iziet tai cauri.

Lielāko daļu UVB starojuma absorbē acs lēca. Taču mazas iedarbības saules ultravioletas starojums  dzīves laikā var radīt kataraktu  (lēcas apduļķošanos), līdz ar to cilvēks zaudē redzes kvalitāti.  Tādēļ arī viegli saprotams, kādēļ, piemēram, ziemeļos dzīvojošām cilvēkiem kataraktas izveidošanās notiek lēnāk nekā dienvidos dzīvojošiem cilvēkiem. Tāpat arī dzīves laikā no ultravioletā starojuma cilvēkiem var izveidoties pterigium (konjunktīvas spārnveida plēve).

KĀ PAREIZI PASARGĀT ACIS NO SAULES?

Dzīvojot tepat, mūsu platuma grādos, arī jālieto saulesbrilles - pavasarī un vasarā, kad ir saulains laiks, ziemā sniegs un saule un, protams,  atrodoties uz ūdens vai pludmalēs. 

TAS NOZĪMĒ, KA SAULESBRILLES IR OBLIGĀTS AKSESUĀRS KATRAM NO MUMS? 

Noteikti! Taču svarīgi - kādas ir šī saulesbrilles! Pērkot tās jāizvēlas ne tikai stilīgas, bet arī kvalitatīvas. Noteikti pievēršat uzmanību saulesbriļļu marķējumam, kas norāda kāda veida ultravioletos starus tās aiztur un nelaiž cauri.  Nekautrējieties un jautājiet pārdevējiem!  Ar nekvalitatīvām saulesbrillēm, savām acīm mēs nodarām pāri vairāk nekā nenēsājot vispār neko! 

KO DARĪT TIEM, KURI IKDIENĀ NĒSĀ OPTISKĀS BRILLES?

Jā, svarīgi ir zināt arī parasto briļļu lietotāju priekšrocības. Tie cilvēki, kas izvēlas netonētās plastikāta vai polikarbonāta lēcas, arī aizsargā savas acis no ultravioletā starojuma. Diemžēl, stikla lēcas neveic ultravioletā starojuma absorbciju, tādēļ tās vislabāk lietot kombinācija ar speciālu pārklājumu, kas aizturēs UV starus.

Cilvēkiem, kuri lieto ikdienā redzes korekciju, ļoti labs veids kā apvienot labu redzēšanu ar acu aizsardzību ir fotohromās jeb tā saucamās „hameleona” briļļu lēcas. Var lietot arī tonētās optiskās briļļu lēcas. 

Kontaktlēcu lietotāji parasti izvēlas nēsāt ne-optiskās saulesbrilles.     

ĀRĀ JAUKS LAIKS – SAULE SPĪD, VISS ZIED UN SMARŽO. AR PORTATĪVO DATORU VARĒTU PASTRĀDĀT TEPAT PARKĀ UN BAUDĪT SAULĪTI. BET VAI TĀ IR LABA DOMA?

Lietojot portatīvās ierīces pie ļoti liela apgaismojuma, šajā gadījumā spožā saules apgaismojumā, rodas problēmas ar izšķiramā objekta ieraudzīšanu. jo ekrāna spožums ir mazs salīdzinot ar apkārtesošo saules spožumu. Līdz ar to cilvēkam ir ļoti jākoncentrējas, lai ieraudzītu smalkos objektus. Ilgstoši koncentrējoties cilvēkam rodas acu diskomforts, apsārtums un sāpes, smagākos gadījumos var radīt pat galvas sāpes. Tādēļ pareizai gaismai strādājot ar datoru ir milzīga nozīme.

BIJU IZBRAUKUMĀ AR JAHTU. BIJA ĻOTI  SAULAINA DIENA,  MAN  BIJA ARĪ SAULES BRILLES.  TAČU MĀJĀS BRAUCOT ACIS SĀKA ĻOTI ASAROT, NEPATIKA GAISMA. VAI VAR BŪT TĀ, KA ARĪ VISAI LABAS SAULES BRILLES MANAS ACIS NEPASARGĀJA?

Atrodoties uz ūdens (jahtas) svarīgi ir acis pasargāt ne tikai ar saulesbrillēm, bet arī piesegt acis no tiešajiem saulesstariem (cepures ar nagu, saulesbrilles, kas pieguļ cieši pie acīm un no sāniem arī aiztur ultravioleto starojumu). Pētījumi arī parāda, ka jūrniekiem visbiežāk ir novērojamas konjunktīvas izmaiņas – pterygium un pineguela (konjunktīvas sabiezējums).   

Dr. phys., optometriste
Gunta Krūmiņa
Dr. Lūkina acu klīnika