Piesakies jaunumiem!
+
EA popup logo Piesakies jaunumiem!
Paldies, Jūsu e-pasts un personīgo datu apstrādes apstiprinājums ir saņemts!
Paldies! Lai pieteikuma process būtu pabeigts, nosūtījām apstiprinājuma e-pastu uz jūsu norādīto e-pasta adresi! Lūdzam to apstiprināt!
Saņem EUROAPTIEKAS īpašos piedāvājumus un jaunākās aktualitātes e-pastā! Lūdzu norādi savu epastu:
* Ja esi Euroaptieka Medus kartes īpašnieks, norādi Medus kartes numuru zemāk:
944038470300
Mājas lapa Farmaceita padomi Tavai labsajūtai Saule Īsa pamācība saules mīlēšanā

Īsa pamācība saules mīlēšanā

01-06-2017
Saulosanas atputa

Mīlestībai pret sauļošanos tomēr jābūt saprātīgai: pārāk ilga uzturēšanās saulē rada pretēju efektu – nomāc imunitāti, bojā ādu un izraisa nopietnas slimības.

Mūsu platuma grādos saule ir samērā rets un gaidīts viesis, un tā ne tikai rada labu noskaņojumu, bet arī dod ārstniecisku efektu. Saules vannas sekmē D vitamīna izstrādi (īpaši svarīga bērniem), veicina vielmaiņu, stiprina imunitāti un kaulu sistēmu, dziedē ādas iekaisumus. Senos laikos iedegums liecināja par zemu statusu sabiedrībā, par nepieciešamību ilgas stundas strādāt atklātā saulē, savukārt pigmentācijas plankumi – par vecumu. Savukārt sievietes bālums sabiedrībā tika uztverts ne vien kā aristokrātiskuma, bet arī kā jaunavības, uzticības un nevainības simbols. Šo iemeslu dēļ liela vērība tika veltīta saules staru bloķēšanai: saulessargi, šalles, cepures, cimdi līdz elkonim, aizklāts dekoltē, pastaigas tikai pēcpusdienās un plašs spektrs balinošo procedūru, viduslaikos – arī balinošs grims ar svinu, kas varēja izraisīt pat letālu organisma saindēšanos. 

Šo stereotipu pagājušā gadsimta vidū mainīja Koko Šanele – viņa akcentēja sievietes tiesības uz brīvību apģērbā un saskarsmē ar dabu. 70.–80. gados ASV iedegums kļuva par jaunības, brīvības un seksualitātes simbolu. Sākoties kailuma un ķermeņa kultam, iedegums ne vien liecināja par laisku laika pavadīšanu, darba vietā izvēloties gulēšanu pludmalē, bet arī radīja iespaidu, ka ķermenis ir koptāks, jo mazāk redzami kļuva defekti, piemēram, celulīts.

AR SAUĻOŠANOS UZ JŪS

Tagad, 21. gadsimta pirmajā desmitgadē, zinātniskie pētījumi un statistika liecina, ka saslimstība ar ādas vēzi Latvijā pieaug ar katru gadu – pērn tika diagnosticēti vairāk nekā 1000 gadījumi. Visvairāk riskam pakļauti 1. un 2. ādas tipa cilvēki, bet ar Latvijas standarta 3. tipu, neriskējot radīt sev kaitējumu, bez aizsargkrēma saulē drīkst pavadīt 20 minūtes. Pastiprināta pigmentācija ir aizsargreakcija pret saules stariem un signalizē par traucējumiem ķermeņa darbībā. Tā parādās sievietēm hormonālu pārmaiņu periodos (grūtniecība, menopauze), kā arī lietojot noteiktus medikamentus, piemēram, antibiotikas, nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (uzmanīgi jālasa lietošanas instrukcija) u.c. Šo iemeslu dēļ tagad modes pasaule priekšroku dod dabiski veselīgam ādas mirdzumam, bieži iedeguma efektu panākot ar dažādiem paštonējošiem līdzekļiem un dekoratīvo kosmētiku, kā arī ikdienā lielu uzmanību pievēršot aizsardzībai no saules stariem.

AIZSARGKRĒMI

Izvēloties saules aizsargkrēmus, ieteicams izmantot atšķirīgus sejai un ķermenim – kam katrs konkrētais produkts ir paredzēts. Krēms ir jālieto arī mākoņainā dienā, jo mākoņi neaiztur UV starus. Tas ir jāuzklāj apmēram 15 minūtes pirms došanās laukā un atkārtoti – pēc peldēšanās un saulē atrodoties ilgstoši. Tā kā dekoratīvā kosmētika nesatur pietiekamu UV filtru, aizsargkrēms ir jāuzziež pirms tās. Savukārt pēcsauļošanās krēmi un losjoni mitrina un baro ādu, palīdz tai ātrāk reģenerēties, kā arī izlīdzina iedeguma toni.

Vedot saulē bērnu, svarīgi ievērot:

  • Bērna āda ir plānāka, tāpēc tā apdeg ātrāk. Lai to pasargātu, jālieto augsta aizsargfaktora krēms (SPF 24–50; ar minerālu, nevis ķīmiskajiem filtriem), un nedrīkst aizmirst apsmērēt arī ausis, pēdas un matu augšanas līniju. 
  • Jāierobežo bērna atrašanās laukā visaktīvākās saules laikā – tas ir, no pulksten 11 līdz 15.
  • Zīdaiņus līdz 6 mēnešu vecumam nedrīkst atstāt atklātā saulē. Sākot no gada, pusotra, bērns (ieziests ar aizsargkrēmu un ar vieglu kokvilnas lakatu vai cepuri galvā) saulē drīkst pavadīt 1 stundu. Ieteicamas ir ēnainas vietas.
  • Svarīgi, lai galvassega nosegtu arī pieri un kakla aizmuguri.
  • Bērna acs lēca ir ļoti dzidra, tāpēc UV stari nokļūt līdz pat tīklenei, un tā var radīt redzes bojājumus. Tāpēc arī maza bērna acis ir jāpasargā ar saulesbrillēm, kam ir speciāls UV filtrs, tām ir jābūt sertificētām.
  • Vasaras periodā liela uzmanība būtu jāpievērš tam, lai bērns uzņemtu pietiekami daudz šķidruma: ūdenim ir jābūt pa rokai vienmēr, un bērns ir jādzirda, pat ja viņš neizrāda slāpes.