Mājas lapa Farmaceita padomi Tavai labsajūtai Mutes higiēna Vai zināt visu par zobu balināšanu? Mīti un paties...

Vai zināt visu par zobu balināšanu? Mīti un patiesība

01-06-2017
Vai zinat visu par zobu balinasanu Miti un patiesiba

Zobu balināšana ir skaistumkopšanas procedūra, kas kļūst aizvien populārāka. Tas nav nekas neparasts, jo mirdzošs un balts smaids pašlaik ir skaistuma etalons. Ir daudz padomu par zobu balināšanas līdzekļiem un veidiem, sākot no tautas paņēmieniem ar mājās izmantojamiem pārtikas produktiem, beidzot ar stomatologa kabinetu. Tomēr, kuri no biežāk minētajiem padomiem ir patiesība, bet kuri tikai mīts?

Zobu baltumu nosaka ģenētika

PATIESĪBA. Zobu emaljas krāsa tiek mantota. Šī krāsa var variēt no pelēcīgi līdz dzeltenīgi baltai. Zobu emaljas krāsa ar laiku mainās, baltumu tā zaudē dažādu iemeslu dēļ: nevēlamu ieradumu (piemēram, smēķēšanas dēļ), pārtikas (zobus īpaši krāso kafija un vīns) un organisma izmaiņu (dažādu slimību, pārlieka dzelzs daudzuma) dēļ. Ar neapbruņotu aci neredzamas emaljas mikroporas aizsērē, tāpēc zobi zaudē dabīgo baltumu.

Zobus var balināt ar dabīgiem mājās pieejamiem līdzekļiem

MĪTS. Visbiežāk zobu balināšanai tiek ieteikti mājās atrodami līdzekļi – citrons un pārtikas soda. Šos līdzekļus cilvēki lietoja jau tad, kad vēl nebija zobu pastas. Diemžēl tie nav piemēroti mutes dobuma kopšanai un zobu balināšanai. Skābes zobu emaljai var pat kaitēt, bet soda un ūdeņraža peroksīds bojāt smaganas un emalju to lietošanas izraisīto bakteriālā līdzsvara izmaiņu dēļ.

Mājās veiktas zobu balināšanas procedūras bojā zobu emalju un izraisa zobu jutību

MĪTS. Mūsdienās zobu balināšana mājas apstākļos ir ierasta lieta, tomēr tam jāizvēlas efektīvi un simtprocentīgi droši līdzekļi. Ir vērts izvēlēties pastas, balināšanas sistēmas vai balināšanas lentes, kas nesatur zobu emalju noārdošo peroksīdu. Izvēlieties līdzekļus, kuru izgatavošanas tehnoloģija ir patentēta un emaljai droša. Šādu līdzekļu aktīvās vielas maigi, nenodarot bojājumus, iekļūst zobu emaljā un likvidē tajā uzkrājušos pigmentus. Pēc balināšanas procedūras zobi var kļūt nedaudz jutīgāki, tomēr, izvēloties attiecīgus līdzekļus, jutīguma palielināšanās būs īslaicīga. Ar šo problēmu visbiežāk saskaras cilvēki, kuru zobi ir jutīgi paši par sevi.

Pirms zobu balināšanas mājas apstākļos, jāapspriežas ar stomatologu

PATIESĪBA. Stomatologa konsultācija palīdz novērtēt zobu stāvokli un izvēlēties labākos balināšanas līdzekļus. Varbūt jūsu zobiem pietiks ar ikdienā lietojamu balinošo pastu, bet tad, ja vēlaties tos pabalināt par vairākām nokrāsas pakāpēm, būs nepieciešami efektīvāki līdzekļi.

Zobi jābalina pastāvīgi

MĪTS. Pēc katras zobu balināšanas procedūras jābūt pārtraukumam. Lai uzturētu zobus baltus, starp balināšanas procedūrām var izmantot balinošo zobu pastu. Ir svarīgi rūpēties par mutes higiēnu ikdienā – no rīta un vakarā tīrīt zobus ar birstīti un zobstarpām lietot zobu diegu.

Raksts sagatavots sadarbībā "Rapid White"