Mājas lapa Farmaceita padomi Tavai labsajūtai Mutes higiēna Smaganu asiņošana! Kā to novērst?

Smaganu asiņošana! Kā to novērst?

01-06-2017
Smaganu asiosana Ka to noverst

Zobārstam bieži vien nākas dzirdēt sūdzības par asiņojošām smaganām. Ir cilvēki, kurus tas satrauc, tomēr liela daļa pacientu to uzskata par normālu parādību. Noskaidrosim patiesību - vai satraukumam ir pamats?

Smaganu asiņošana liecina par iekaisumu periodonta audos un, lai gan ir dažādi faktori, kas to var pastiprināt un ietekmēt, galvenais iemesls tomēr ir tikai viens - slikta mutes dobuma higiēna. Vai zināji, ka zobu aplikumā dzīvo miljoniem baktēriju, kas izdala dažādus toksīnus? Līdz pat 400 dažādas mikroorganismu sugas, to radītie toksīni un ēdiena paliekas veido aplikumu, kura uzkrāšanās smaganu rievā liek sarosīties imūnajām šūnām - tās lielā daudzumā nokļūst smaganu audos, attīstās iekaisums, palielinās asinsvadu caurlaidība un pat viegls pieskāriens izsauc asiņošanu. Iekaisumu smaganās sauc par gingivītu, bet tam progresējot tālāk, attīstās periodontīts - iekaisums kaulā, kas apņem zobu - notiek kaula destrukcija, tas atkāpjas un, vienkāršākiem vārdiem sakot, zobam apkārt esošais balsts pamazām izzūd.

Aplikums ir tas, kas rada arī paša zoba bojājumus, sliktu elpu, palielinās risks infekciju un sistēmisko slimību attīstībai.

Vislabākais veids, kā to novērst, ir regulāra un kārtīga zobu tīrīšana. Svarīgs ir, ne tikai tīrīšanas ilgums, bet arī tehnika. Aplikumu nav iespējams vienkārši aizskalot vai notīrīt ar dažām ātrām zobu birstes kustībām. Tam nepieciešamas laiks un pacietība. Arī spēks nepalīdzēs. Zobi ir jātīra ar mīkstu zobu birsti, ātrām kustībām, nepielietojot lielu spēku. Arvien vairāk zobārstu visā pasaulē un arī Latvijā labākam rezultātam iesaka izmantot Philips Sonicare elektrisko zobu birsti.

Mazliet paradoksāli, ka laikmetā, kurā visi dzenās pēc jaunākajām tehnoloģijām, zobu tīrīšanai tiek lietota birstīte, kas funkcionāli neatšķiras no tās, ko lietoja cilvēki pirms tūkstošiem gadu. Mēs taču saprotam, ka jaunākie putekļu sūcēji darbojas labāk, datori strādā ātrāk un foto kameras pat telefonā pārspēj savus priekšgājējus. Bet kāpēc mēs neuzticamies elektroniskajām zobu birstēm?

Ir zinātniski pierādīts, ka elektriskās zobu birstes neizraisa smaganu atkāpšanos, tieši pretēji – elektriskā zobu birste nodrošina maigu smaganu masāžu, kas uzlabo asins cirkulāciju un pateicoties efektīvai aplikuma noņemšanai, smaganu veselība strauji uzlabojas.1 Tīrot zobus ar manuālo zobu birsti tiek pielietots lielāks spēks, kā rezultātā iespējamas smaganu recesijas un zoba emaljas bojājumi. Tieši tāpēc pacientiem ar zobu nodilumu un atsegtu dentīnu tiek rekomendētas elektroniskās zobu birstes, lai izvairītos no turpmākas abrāzijas.2

Pirmā Philips Sonicare zobu birste tika izgatavota atbilstoši Amerikas Periodontoloģijas Akadēmijas prasībām ar mērķi veicināt iekaisuma audu atjaunošanos un stiprināt smaganas. Sadarbojoties ar zobārstniecības speciālistiem, Philips ir radījis patentētu tehnoloģiju, kas būtiski gan atvieglo, gan uzlabo zobu tīrīšanas rezultātus.

Sonic tehnoloģija izraisa birstes sariņu vibrāciju un sašķeļ aplikumu ar frekvenci 31000 birstes kustību minūtē, birstes galviņai kustoties augšup un lejup. Klīniskie pētījumi pierāda, ka zobu birste sašķeļ aplikuma slāņus arī grūti aizsniedzamās vietās. Ar manuālo zobu birstīti tiek veiktas apmēram 300 kustību minūtē. Atšķirība ir ievērojama gan skaitļos, gan rezultātā. Philips Sonicare birstīte ir lielisks ieguldījums Tavā mutes dobuma veselībā. Rezultātus pamanīsi ne tikai Tu, bet arī Tavs zobārsts!

  1. Wiegand A., Burkhard J.P., Eggmann F., Attin T. Brushing force of manual and sonic toothbrushes affects dental hard tissue abrasion. Clinical Oral Investigations, 2013, 17 (3): 815-822
  2. Mantokoudis D., Joss A., Christensen M.M., Meng H.X., Suvan J.E., Lang N.P. Comparison of the clinical effects and gingival abrasion aspects of manual and electric toothbrushes. Journal of Clinical Periodontology, 2001, 28: 65-72

Raksts sagatavots sadarbībā ar Phillips Baltic SIA