Mājas lapa Farmaceita padomi Tavai labsajūtai Māmiņām un bērniem Ko mēs zinām par bērnu mutes higiēnu?

Ko mēs zinām par bērnu mutes higiēnu?

01-06-2017
Ko mes zinam par bernu mutes higienu

Regulāra mutes higiēna no bērnības ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, lai mazulim būtu veseli zobiņi. Pirmajā dzīves gadā mammas piens ir visvērtīgākais ēdināšanas veids, jo ar krūti baroti bērniņi slimo retāk ar infekcijas un alerģiskām slimībām. Barošana ar krūti ir ļoti svarīga arī no cita viedokļa. Bērnam zīžot nostiprinās vaigu muskulatūra, žokļa kauli, līdz ar to veidojas pareizs zobu sakodiens. Vesels, pareizs sakodiens sekmē arī normālu skaņu veidošanos un skaidru runu.

Pirmie zobiņi

Pirmie piena zobi izšķiļas vidēji no 6 līdz 8 mēnešu vecumam. Diemžēl arī zīdaiņi var agri inficēties ar kariesu. Bojāti piena zobiņi savukārt ir infekcijas risks pastāvīgo zobu aizmetņiem. 

Bieži vien vainīgi ir vecāki. Viens no iemesliem ir kariesa baktērijas, kuras tiek pārnesat bērna mutē ar vecāku siekalām. Tas notiek gadījumos, kad nokrītot karotītei vai knupītim uz grīdas to “nolaizāt tīru", tādā veidā pārnesot kariesu arī savam mazulim.

Otrs biežākais iemesls ir t.s. pudeļu kariess, kura gadījumā novēro specifisku zobu destrukciju. Šajā gadījumā bērna siekalās ir paaugstināts Streptoccocus mutans un Lactobacillus līmenis. Pudeļu kariesa iemesls ir, ka netiek tīrīti zobiņi un tiek doti saldināti ar cukuru vai medu dzērieni un /vai medū mērcēti knupīši.

Neaizmirstiet tīrīt zobus

Ir jāatceras, ka zobi jāsāk tīrīt no tā brīža, kad ir parādījies pirmais zobiņš. Zobu tīrīšanai var izmantot veikalos nopērkamos speciālos tīrīšanas līdzekļus piena zobiem- zobu birsti- uzpirksteni, košļājamos riņķīšus ar saru kūlīti. Vienkāršākie tīrīšanas veidi ir ar ūdenī samitrināti vates kociņš vai uz pirksta uztīts marles gabaliņš.

Pasaules zobārstu federācija ir pieņēmusi lēmumu, ka līdz divu gadu vecumam bērniem zobi nav jātīra ar fluorīdus saturošajām zobu pastām, jo 60% bērnu, vecumā no 1,5 līdz 2,5 gadiem, norij 70-100% zobu pastas. No 2 līdz 6 gadu vecumam bērniem būtu jālieto speciāla zobu pasta, jo tās receptūra piemērota jutīgām gļotādām un tās ir brīvas no vielām, kuras norijot varētu būt kaitīgas. Bērnu zobu pastai ir jāsatur optimālais fluorīdu daudzums-500 ppm F (500 mg fluorīdu uz 1 kg pastas). 

Sākot no 6 gadu vecuma bērni var lietot pieaugušo zobu pastas, t.s. ģimenes zobu pastas. Šo zobu pastu pamatuzdevums ir aplikuma noņemšana un kariesa profilakse (satur 1000 ppm F), jo tās nerisina kādu specifisku problēmu. Svarīgi atcerēties, ka bērni nedrīkst tīrīt zobus ar specializētām zobu pastām- ar baltinošām, antibakteriālām un izteikti abrazīvajām īpašībām.

No brīža, kad bērns var satvert dažādus priekšmetus, viņam var dot mācīties apieties arī ar zobu birsti. Birstes ir neskaitāmās formās un krāsās, taču bērniem piemērotai birstei ir sekojošas pazīmes:

  • noapaļoti, ļoti mīksti sariņi (super soft vai extra soft),
  • īsa saru galviņa,
  • kompakts birstes kāts drošam tvērienam.

Ir svarīgi, lai ģimenē katram būtu sava zobu birste. Zobu birste būtu jāmaina 4 reizes gadā.

Sākotnēji, vecākiem būtu jāpaseko līdzi vai bērns tīra pareizi un bieži vien vakaros pirms gulētiešanas būtu jāpārtīra zobiņi.

Laiks pie zobārsta

Jau no viena gada vecuma vajadzētu iepazīstināt ar higiēnista un vēlāk zobārsta regulārām pārbaudēm, lai tādā veidā izvairītos no visizplatītākajām zobu saslimšanām- kariesa un periodonta saslimšanas un arī lai savlaicīgi saskatītu žokļa un sakodiena attīstības problēmas. 

Reizēm varētu būt nepieciešama sakodiena korekcija un jānēsā tā saucamie breketi, kuri panāk pareiza sakodiena izveidošanos.

Veselīgs uzturs - veseli zobi

Izsvērts uzturs ir pamatnosacījums veselībai un cilvēka vispārējai labsajūtai. It īpaši tas attiecas uz bērniem, jo viņu augošais organisms prasa sevišķi pareizas uzturvielas. Nepareizs uzturs tieši skar zobus un bojā tos. 

Veselīga uztura pamatu veido graudaugi- 40%, svaigi augļi un dārzeņi veido 35%, piens, piena produkti, gaļa, zivis, pākšaugi, olas-20% un tikai 5% tauki, eļļas un visas garšīgās lietas- kūkas, šokolāde, saldējums, čupa čups, koka-kola u.c. No visām saldajām lietām par kurām bērns priecājas, zobiņiem rodas lielas bailes. Cukurs veido ideālu augsni zobu kaitīgajām baktērijām, tāpēc paaugstina kariesa risku.

Vēl viena uztura problēma ir, ka uz mūsu ēdamgalda nonāk arvien biežāk gatavi produkti, kuros visas sastāvdaļas ir tik smalki samaltas, ka zobiem nav vairs daudz ko darīt. Bet tieši rupjāku produktu košana (piem. pilngraudu maize) ir svarīga veselu zobu saglabāšanai. Rūpīgi košļājot nostiprinās smaganas un līdz ar to zobu noturība, bez tam tiek noberzts arī kaitīgais aplikums.