Mājas lapa Farmaceita padomi Tavai labsajūtai Māmiņām un bērniem Bērna uzmanība un koncentrēšanās spējas

Bērna uzmanība un koncentrēšanās spējas

01-06-2017
Berna uzmaniba un koncentresanas spejas

Kāpēc bērnam ir tik slikts rokraksts? Kāpēc bērns tik lēni lasa? Kāpēc bērns nav teicamnieks? 

Sarežģītais un straujais mācību laiks skolā, skolēna nespēja noturēt uzmanību un koncentrēties ir daudzu vecāku, skolotāju, ārstu un zinātnieku problēmu lokā. Ir zināmas sakarības, ka ķīmija, gēni un mūsu ikdienas uzturs un dzīvesveids ir tie apstākļi, kas ietekmē mūsu uzmanību un koncentrēšanās spējas. 

Vai ikdienā mēs un mūsu bērni saņemam pietiekoši daudz t.s. labās polinepiesātinātās taukskābes, kuras nepieciešamas nervu sistēmai? Vērtīgās omega-3 taukskābes visvairāk sastopamas zivīs, kuras pēc 2007. gadā veiktajiem pētījumiem Latvijā gadā 51% Latvijas iedzīvotāju lieto reizi nedēļā, 18% - vienu reizi mēnesī, bet divi procenti - retāk kā reizi mēnesī. Tāpēc arī ikdienas uzturu ieteicams papildināt ar šīm vērtīgajām taukskābēm.

Kāds ir neuzmanīgais skolēns vai bērnudārza audzēknis?

Bērns bieži nepievērš uzmanību detaļām, pieļauj neuzmanības kļūdas, ar grūtībām notur uzmanību, izpildot uzdevumus vai spēlējoties, šķietami neklausās, kad tiek tieši uzrunāts, nespēj sekot instrukcijām un nespēj pabeigt iesākto. Bērnam ir grūtības organizēt aktivitātes, nodarbošanos, viņš izvairās un nelabprāt iesaistās darbos, kas prasa piepūli un pacietību, bieži pazaudē rotaļlietas, skolas piederumus. Bērna uzmanību viegli novērš ārēji stimulētāji, un viņš ir aizmāršīgs ikdienas aktivitātēs.

Kas šodien ir pierādīts?

Pētījumi, kas veikti sākot ar 2002. gadu, pierādīja polinepiesātināto taukskābju pozitīvo ietekmi uz mācību procesu un uzmanības noturību: rokraksts un lasītprasme uzlabojas jau pēc 3 mēnešiem, pareizrakstība pēc 6 mēnešiem.

Piemērs: Astoņgadīga bērna rokraksts pirms pētījuma:

Piemers 1

un pēc 3 mēnešiem:

Piemers 2     Piemers 3

Vācijā 2008. gadā veica pētījumu, kurā piedalījās 810 bērnu vecumā no 4-15 gadiem un  viņus novēroja 12 nedēļas.Diētiskā pārtika, kuras sastāvā ir vērtīgās polinepiesātinātās omega-3 un omega-6 taukskābes un papildus cinks un magnijs, kuri nodrošina nervu impulsu pārvadi, kā arī magnijs samazina muskuļu tonusu. Pētījumā iesaistītajiem bērniem novēroja būtisku uzmanības noturības uzlabošanos par 36,4%.