Mājas lapa Farmaceita padomi Tavai labsajūtai Māmiņām un bērniem Barošana ar krūti - labākais jūsu mazulim!

Barošana ar krūti - labākais jūsu mazulim!

01-06-2017
Barosana ar kruti labakais jusu mazulim

Mazuļa nākšana pasaulē ir visskaistākais un piedzīvojumiem bagātākais mirklis ikvienai sievietei. Pirmās nedēļas var būt emociju pārpildītas un ikviens no Jūsu tuviem cilvēkiem, radiem un draugiem nāks talkā ar padomiem un ieteikumiem.

Pirmā bērniņa dzimšana ir aizraujošs un satraukumu pilns laiks, kurā jāpieņem daudz jaunu lēmumu. Viens no pirmajiem ir, kā pareizi barot jaundzimušo. Krūts piens pilnīgi noteikti ir pats labākais, ko varat sniegt jūsu mazulim jau no paša sākuma, jo tas pasargā no slimībām un palīdz jūsu mazulim ātrāk attīstīties un augt veselam.

Dažām māmiņām ir viegli barot ar krūti jau no paša sākuma, bet citām var likties, ka kā jau jebkura veida iemaņas, tas prasa laiku un treniņu, lai viss izdotos bez sarežģījumiem. Atcerieties, Jūsu vecmāte un ārsts ir vienmēr gatavi palīdzēt un atbildēt uz visiem jūsu jautājumiem.

Krūts barošanas priekšrocības

Mēs visi apzināmies tās unikālās priekšrocības, ko mums dod mazuļa barošana ar krūti. Visā pasaulē ārsti iesaka krūts pienu kā vislabāko un visaugstvērtīgāko uzturu mazulim pirmā gada laikā. Barošana ar krūti sniedz Jūsu mazulim tuvību un labsajūtu.

  • Krūts piens ir īpaši piemērots jūsu mazulim un satur visas nepieciešamās uzturvielas normālai attīstībai pirmajos 6 mēnešos. Tas satur antivielas un citus imūnos faktorus, kuri tiek nodoti jūsu mazulim, lai cīnītos pret dažādām infekcijām. Pirmpiens, kas tiek ražots pirmajās 2- 4 dienās ir piesātināts ar proteīniem un antivielām un tas ir viegli sagremojams.
  • Krūts pienu ir vieglāk sagremot, nekā pienu, kas ir pagatavots no piena koncentrāta- tas samazina aizcietējumus, vēdergraizes un caureju.
  • Mazuļi, kuri tiek baroti ar krūts pienu, retāk slimo ar dažādām infekcijām.
  • Citas krūts barošanas priekšrocības ir labāka smadzeņu attīstība, zemāks alerģiju risks un lielāka aizsardzība pret diabētu. Ar krūti barotiem mazuļiem ir novērojams zemāks asinsspiediens, zemāks holesterīna līmenis asinīs un samazināts risks uz lieku aptaukošanos.
  • Barošana ar krūti satuvina jūs ar mazuli un šī tuvība ļauj Jums iepazīt vienam otru. Tā var būt brīnišķīga pieredze jums abiem.
  • Zīdīšana veicina dzemdes samazināšanos pēc dzemdībām, palīdz ātrāk un labāk tikt pāri pēcdzemdību periodam (6 nedēļas), kā arī sieviete ātrāk atgūst agrāko formu, jo papildus tauki, kas tiek uzkrāti grūtniecības laikā, tiek pārvērsti enerģijā, lai palīdzētu saražot krūts pienu.
  • Zīdīšana 6-8 reizes dienā satuvina māti un bērnu - tā ir emocionāla balva, intimitāte, dalīšanās mīlestībā, no kā piepildījumu gūst abas personības.
  • Sievietes, kas baro ar krūti, turpmākās dzīves laikā retāk saslimst ar dzemdes un krūts vēzi, kā arī ar osteoporozi.
  • Krūts piena izmantošana ir ļoti ērta- tas vienmēr ir sterils un pieejams nepieciešamajā temperatūrā, visu cauru diennakti, lai kuru Jūs arī būtu.

Jūs varat izjust nelielu diskomfortu, kad sākat barot ar krūti, tomēr tas ir jādara pēc iespējas biežāk, jo krūts piens tiek sagremots ātrāk. Kad barošana ar krūti kļūst regulāra, jums droši vien gribēsies nosūkt pienu, lai nepieciešamības gadījumā jums varētu palīdzēt pabarot mazuli tētis, ģimene vai aukle.

Kā pareizi sagatavoties barošanai ar krūti

Kur un kā Jūs barojat savu mazuli ietekmēs to, cik patīkami tas būs jums abiem. Tālāk aprakstītais jums palīdzēs ērti iekārtoties, lai katra mazuļa barošanas ēdienreize būtu mierīga un patīkama Jums abiem.

Ja nepieciešams, palūdziet palīdzību - Jums tuviem cilvēkiem- Ja iespējams, palūdziet savam partnerim, mātei vai draugam, lai viņi palīdz ar mājas darbiem un iepirkšanos pirmajās nedēļās, kamēr barošana ar krūti kļūst regulāra.

Padariet mazuļa barošanas laiku ērtu un patīkamu - Izvēlaties savu mīļāko vietu- krēslu, dīvānu, gultu vai jebkuru citu vietu, kur jūtaties ērti. Ja tas jums palīdz nomierināties, noregulējiet mazāk spilgtu gaismu un klausieties nomierinošu mūziku.

Esiet sagatavota - lai izvairītos no pārtraukumiem, turiet šos priekšmetus tuvumā: flaneļa auduma gabalu, siltas kompreses, lai atvieglinātu piena noplūdes refleksu, kaut ko ēdamu un dzeramu un pāris spilvenus, lai uz tā atbalstītu muguru un rokas. Arī telefona izslēgšana vai vismaz novietošana tuvumā var palīdzēt izvairīties no nevajadzīgiem pārtraukumiem.

Ēdiet veselīgi - Ar krūti barojoša sieviete var izjust pastiprinātas slāpes. Ūdens ir labākais šķidrums jūsu ķermenim, bet zupa, augļu vai dārzeņu sula vai piens arī sniedz nepieciešamos šķidruma daudzumu. Noteikti izvairieties no smēķēšanas un narkotikām un centieties atteikties no alkohola un kofeīna lietošanas. Šaubu ziņā konsultējieties ar ārstu vai vecmāti.

Izbaudiet šo mirkli - Tas ir lieliski, kad Jūs varat izbaudīt šo mirkli kopā ar savu mazuli. Runājieties ar mazuli, smaidiet vai nodziediet kādu šūpuļa dziesmu, mazulis sajutīs stipro mīlestību, kas staro no Jums.

Barošanas ilgums var mainīties - Jūsu mazulis var gribēt zīst krūti tikai piecas minūtes, vai arī mierīgi ēst kādas 40 minūtes. Ja maltītes regulāri ilgst ap 30- 40 minūtēm, mazulis visdrīzāk pārmaiņus ēdīs un iemigs. Mazulis, kurš aktīvi negrib zīst krūti, iespējams nesaņem pietiekami daudz piena. Jūs varat viņu pamodināt, kad viņš sāk iemigt ar maigiem pieskārieniem, ieņemot citu pozu vai nomainot krūti ar kuru barojat. Normālos apstākļos, pēc dažām maltītēm un šādu paņēmienu lietošanas jūsu mazulis ēdīs daudz aktīvāk.

Kas notiek barošanas laikā?

Grūtniecības laikā krūtis kļūst lielākas un smagākas. Oreola, kas ir apvidus ap krūtsgalu, kļūst tumšāka un lielāka.

Hormoni, kuri izdalās organismā grūtniecības laikā, stimulē piena kanālu un piena dziedzeru attīstību. Otrajā grūtniecības daļā izdalās hormons “prolaktīns" kas sāk piena ražošanu.

Kad mazulis piedzimst, piena ražošana noregulējas atkarībā no tā cik viņš bieži zīž krūti, tāpēc ir vēlams sākt likt mazuli pie krūts pēc iespējas drīzāk, pēc dzimšanas. Jūsu vecmāte palīdzēs atrast visērtāko pozu, lai mazulis tiktu pareizi novietots pie krūts jau pašā sākumā.

Pirmajās pāris dienās jūsu krūtis ražos pirmpienu, treknu dzeltenīgu šķidrumu, kas ir pilns ar antivielām, kas pasargā mazuli no infekcijām. Tajā ir daudz vitamīnu un piena proteīnu un pat ja tā daudzums var likties nepietiekams, tas ir ļoti labs jūsu mazulim. Jo biežāk liksiet viņu pie krūts, jo ātrāk izstrādāsies īstais piens. Parasti tas notiek pēc trīs dienām pēc mazuļa piedzimšanas.

Kad “radīsies" piens, jūs droši vien sajutīsiet tirpstošu sajūtu un reizēm, kad būsiet gatava barot, jūsu krūts piens var noplūst. To sauc par “piena noplūdes refleksu"- kad šūnas ap piena dziedzeriem saraujas un izvada tālāk pienu caur kanāliem rezervuāros.

Galvenais- šajā periodā, kamēr jūs un mazulis pierodat pie jaunā režīma un dzīves – saglabājiet mieru un vienmēr sev atgādiniet- jūs esat pati labākā māmiņa savam mazulim, pat ja viss nenotiek kā iecerēts un dažas lietas izrādās grūtākas, kā varējāt iedomāties!