Mīlestībai pret sauļošanos tomēr jābūt saprātīgai: pārāk ilga uzturēšanās saulē rada pretēju efektu – nomāc imunitāti, bojā ādu un izraisa nopietnas slimības.
Mūsu platuma grādos saule ir samērā rets un gaidīts viesis, un tā ne tikai rada labu noskaņojumu, bet arī dod ārstniecisku efektu. Saules vannas sekmē D vitamīna izstrādi (īpaši svarīga bērniem), veicina vielmaiņu, stiprina imunitāti un kaulu sistēmu, dziedē ādas iekaisumus. Senos laikos iedegums liecināja par zemu statusu sabiedrībā, par nepieciešamību ilgas stundas strādāt atklātā saulē, savukārt pigmentācijas plankumi – par vecumu. Savukārt sievietes bālums sabiedrībā tika uztverts ne vien kā aristokrātiskuma, bet arī kā jaunavības, uzticības un nevainības simbols. Šo iemeslu dēļ liela vērība tika veltīta saules staru bloķēšanai: saulessargi, šalles, cepures, cimdi līdz elkonim, aizklāts dekoltē, pastaigas tikai pēcpusdienās un plašs spektrs balinošo procedūru, viduslaikos – arī balinošs grims ar svinu, kas varēja izraisīt pat letālu organisma saindēšanos.
Šo stereotipu pagājušā gadsimta vidū mainīja Koko Šanele – viņa akcentēja sievietes tiesības uz brīvību apģērbā un saskarsmē ar dabu. 70.–80. gados ASV iedegums kļuva par jaunības, brīvības un seksualitātes simbolu. Sākoties kailuma un ķermeņa kultam, iedegums ne vien liecināja par laisku laika pavadīšanu, darba vietā izvēloties gulēšanu pludmalē, bet arī radīja iespaidu, ka ķermenis ir koptāks, jo mazāk redzami kļuva defekti, piemēram, celulīts.
Tagad, 21. gadsimta pirmajā desmitgadē, zinātniskie pētījumi un statistika liecina, ka saslimstība ar ādas vēzi Latvijā pieaug ar katru gadu – pērn tika diagnosticēti vairāk nekā 1000 gadījumi. Visvairāk riskam pakļauti 1. un 2. ādas tipa cilvēki, bet ar Latvijas standarta 3. tipu, neriskējot radīt sev kaitējumu, bez aizsargkrēma saulē drīkst pavadīt 20 minūtes. Pastiprināta pigmentācija ir aizsargreakcija pret saules stariem un signalizē par traucējumiem ķermeņa darbībā. Tā parādās sievietēm hormonālu pārmaiņu periodos (grūtniecība, menopauze), kā arī lietojot noteiktus medikamentus, piemēram, antibiotikas, nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (uzmanīgi jālasa lietošanas instrukcija) u.c. Šo iemeslu dēļ tagad modes pasaule priekšroku dod dabiski veselīgam ādas mirdzumam, bieži iedeguma efektu panākot ar dažādiem paštonējošiem līdzekļiem un dekoratīvo kosmētiku, kā arī ikdienā lielu uzmanību pievēršot aizsardzībai no saules stariem.
Izvēloties saules aizsargkrēmus, ieteicams izmantot atšķirīgus sejai un ķermenim – kam katrs konkrētais produkts ir paredzēts. Krēms ir jālieto arī mākoņainā dienā, jo mākoņi neaiztur UV starus. Tas ir jāuzklāj apmēram 15 minūtes pirms došanās laukā un atkārtoti – pēc peldēšanās un saulē atrodoties ilgstoši. Tā kā dekoratīvā kosmētika nesatur pietiekamu UV filtru, aizsargkrēms ir jāuzziež pirms tās. Savukārt pēcsauļošanās krēmi un losjoni mitrina un baro ādu, palīdz tai ātrāk reģenerēties, kā arī izlīdzina iedeguma toni.