Mājas lapa Farmaceita padomi Klīniskais farmaceits Kas ir klīniskais farmaceits

Kas ir klīniskais farmaceits

Klīniskais eksperts ir augsti kvalificēts veselības aprūpes speciālists, kurš daudzus gadus mācījās lai kļūtu par speciālistu zāļu jomā, par to kā zāles strādā un kā pareizi tās jālieto.

Klīniskais farmaceits pārliecinās, ka zāles palīdzēs uzlabot un saglabāt labu veselību.

Klīniskais farmaceits ir partneris gan ārstam gan pacientam,  viņš spēj saskatīt iespējamās terapijas nepilnības un to novēršanas iespējas, veicina pacienta labsajūtu un slimību profilaksi.

Izglītība

Klīniskā farmaceita kvalifikāciju var apgūt Rīgas Stradiņa Universitātē, teorētiski un praktiski apgūstot dažādās medicīnas disciplīnās – kardioloģija, nefroloģija, infektologija un citās medicīnas disciplīnās. Apmācības var uzsākt tas farmaceits, kas jau ir ieguvis maģistra grādu farmācijā un vēlās turpināt savu izglītību.

Klīniskajam farmaceitam ir plašākas zināšanas klīniskā farmakoloģijā,  bioķīmijā, epidemioloģijā, slimību profilaksē kā arī sociālā sfērā, akcentējot īpašu pacientu grupu aprūpes (bērnu, grūtnieču un seniora vecuma pacientu) īpatnības un principus.

Biežākās novērotās problēmas ikdienas pacientu terapijā ir:

1. Dubultmedikācija, ja vienlaikus lieto divas vai vairākas zāles ar līdzīgu sastāvu un līdzīgu zāļu formu, vai pseidodubultmedikācija, ja vienlaikus lieto divas vai vairākas zāles ar dažādu sastāvu vai dažādu zāļu formu, bet vienādu farmakoterapeitisko iedarbību

2. Zāļu mijiedarbības ar citām zālēm vai pārtikas produktiem

3. Nepiemērotu zāļu lietošana, neatbilstošā zāļu forma vai deva

4. Līdzestības trūkums - zāļu neregulāra un nepareiza lietošana (līdzestība ir spēja lietot terapiju kā nozīmēts, katru dienu noteiktā laikā un apmērā, neizlaižot nevienu devu)

5. Kontrindikācijas, ja pacientam ir citas slimības, sindromi vai pazīmes, kas var ietekmēt zāļu lietošanu