Saaukstēšanās - biežākais kakla sāpju iemesls
Akūts faringīts vai tonsilofarngīts mums visbiežāk pazīstams kā saaukstēšanās. Tas ir rīkles gļotādas iekaisums, ko līdz pat 90% gadījumos izraisa dažādi vīrusi, piemēram, adenovīrusi, rinovīrusi, gripas vīruss un citi. To raksturo vieglas vai vidējas kakla sāpes un bieži pavada citi tipiski saaukstēšanās simptomi: nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra, iesnas, klepus, acu asarošana. Šajā gadījumā kakla sāpju atvieglošanai var izvēlēties produktus ar gļotādu pārklājošu, reģenerējošu un antiseptisku iedarbību. Izcili piemēroti ir bezrecepšu medikamenti aerosolu vai sūkājamo tablešu veidā, piemēram, DALERON COLD3, DECATYLEN vai SEPTABENE. Tautas medicīna iesaka kakla skalošanu ar salvijas, klinģerīšu vai ceļteku tēju. Slimības gaita atrisinās pati no sevis, ievērojot atpūtas režīmu, uzņemot daudz šķidruma un kontrolējot pašsajūtu ar bezrecepšu medikamentiem pret kakla sāpēm.
Hronisks faringīts
Hronisks faringīts attīstās, ja ir kāds nopietns kairinātājs, kas ilgstoši iedarbojas uz rīkles gļotādu. Tas var būt deguna blakusdobumu iekaisums, alerģiska reakcija, gremošanas traucējumi, piemēram, reflukss jeb atviļņa slimība, ķīmisku vielu vai dūmu izraisīts elpceļu kairinājums, nepareiza medikamentu lietošana vai kļūdaina runas tehnika un elpošanas veids tiem cilvēkiem, kuru darbs ikdienā saistīts ar intensīvu balss slodzi. Hroniska faringīta gadījumā kakla sāpes var būt dažāda veida, piemēram, kņudošas, niezošas, dedzinošas, un tās pavada kairinošs klepus. Sāpju atvieglošanai var izmantot lokāli lietojamus līdzekļus, kas pārklāj rīkles gļotādu un to mīkstina, taču noteikti nepieciešams ārsta apmeklējums, lai noteiktu saslimšanas cēloni, uzsāktu precīzu ārstēšanu un arī papildinātu mājas aptieciņu ar tieši šīm kakla sāpēm vispiemērotākajiem bezrecepšu medikamentiem.
Angīna
Nereti ar kakla sāpēm saistīta diagnoze ir bakteriāls tonsilīts vai tonsilofaringīts jeb angīna - aukslēju mandeļu un rīkles iekaisums, kas atšķirībā no vīrusu izraisītās slimības, kas pazīstama kā saaukstēšanās, ir jāārstē citādi. Angīna ir bakteriāls jeb strutains rīkles un aukslēju madeļu iekaisums. Šajā gadījumā kakla sāpes ir ļoti stipras, ir augsta ķermeņa temperatūra, palielināti un sāpīgi kakla limfmezgli, bet atšķirībā no saaukstēšanās parasti nav izteikta klepus. Šajā gadījumā nekavējoties jāgriežas pie ārsta, kurš visdrīzāk nozīmēs antibakteriālu terapiju un ieteiks efektīvākos lokāli lietojamus antiseptiskus līdzekļus kakla sāpēm un temperatūru mazinošus bezrecepšu medikamentus, lai atvieglotu slikto pašsajūtu.
Pirms zāļu lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējies pie ārsta vai farmaceita.
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI