Labs sauļošanās krēms
Izvēloties sauļošanās līdzekli, var rasties sarežģījumi, ņemot vērā plašo piedāvājumu. Viena no svarīgākajām lietām, kam jāpievērš uzmanība, ir SPF līmenis. Jo lielāks ir saules radiācijas lielums, jo augstāks SPF filtrs ir nepieciešams. Ādas tips un dabiskā ādas krāsa ietekmē jutību pret saules apdegumiem. Vidēji pigmentēta un tumši pigmentēta āda spēj izturēt lielāku UV starojumu nekā gaiša āda. Tātad, jo gaišāka ir āda, jo lielāka ir iespēja apdegt.
Suļošanās krēma lietošana
Arī sauļošanās krēms spf 50 var nepietikt visai dienai un to ir nepieciešams uzklāt atkārtoti! Pirmo saules aizsargkrēma devu ieteicams uzklāt 20-30 minūtes pirms iziešanas saulē. Atrodoties ārpus telpām, saules aizsargkrēmu ieteicams atjaunot ik pēc 1,5 - 2 stundām. To var darīt arī biežāk, it īpaši bērniem un pēc ūdens peldēm vai sportošanas (svīšanas). Ja ir pieejama vatīte un micelārais ūdens, tad sejas ādu var notīrīt pirms atkārtotas uzklāšanas. Ja nav šo līdzekļu, tad ādu var noskalot ar ūdeni. Ja citi līdzekļi nav pieejami, tad nākamo kārtu var uzklāt ar tīrām rokām, pirms tam neaizmirstot uzklāt to uz iepriekšējās kārtas.
Ķīmiskie un Fizikālie
Ķīmiskie saules aizsarglīdzekļi satur ķīmiskas vielas, kuru aizsargājošai darbībai nepieciešams veikt reakciju ar ādu. Tādēļ tos ieteicams uzklāt 15 minūtes pirms iekļūšanas saulē. Šie aizsarglīdzekļi parasti ir patīkami lietošanā, tiem ir viegla konsistence un tie neatstāj baltu redzamu kārtiņu uz ādas.
Fizikālie saules aizsarglīdzekļi darbojas kā mehānisks aizsargs uz ādas virsmas. Tos veido dabīgi minerāli, piemēram, cinka oksīds. Šie minerāli, atrodoties uz ādas virsmas, atstaro un izkliedē UV starus kā spogulis. Diezgan bieži šie krēmi ir salīdzinoši biezi un var atstāt gaišu redzamu kārtiņu uz ādas.
Saules aizsargkrēms sportam
Dodoties skrējienā saulainā laikā, ir ieteicams izmantot visstiprākos saules aizsardzības līdzekļus ar SPF 50 un īpašu uzmanību pievērst ķermeņa augšdaļai, kas ir tuvāk saulei – degunam, pierei, ausīm, rokām un pleciem. Bieži vien lielākam apdegšanas riskam ir pakļautas tās ķermeņa daļas, kas ikdienā nav bijušas bieži pakļautas saules starojumam. Piemēram, sievietēm tas var būt kakls, ko ikdienā aizsargā mati no tiešiem saules stariem.
Sauļošanās krēms bērniem
Bez aizsardzības cilvēka āda var apdegt saulē jau 10-20 minūšu laikā, bet bērna āda apdeg trīsreiz ātrāk. Tāpēc īpaši svarīgi ir aizsargāt bērna ādu ar piemērotu saules aizsargkrēmu, kas ir paredzēts bērniem. Sauļošanās krēmi bērniem ir plaši pieejami E-euroaptieka.lv.
Līdz trīs gadu vecumam bērniem nav ieteicams sauļoties, jo viņu āda ir ļoti jutīga. Arī cilvēkiem ar ādas slimībām vajadzētu izvairīties no sauļošanās vai pirms tam konsultēties ar ārstu. Sirds slimniekiem arī ir ieteicams būt piesardzīgiem attiecībā uz sauļošanos. Arī senioriem jābūt uzmanīgiem saulē!
Sauļošanās krēms zīdainim
Pirmajos mēnešos zīdaiņi ir ļoti jutīgi pret saules iedarbību salīdzinājumā ar vecākiem bērniem un pieaugušajiem. Zīdaiņa āda ir ievērojami plānāka, jutīgāka un var vieglāk apdegt. Zīdaiņa āda satur maz melanīna - pigmenta, kas piešķir ādai krāsu un nodrošina nelielu aizsardzību pret sauli. Jaundzimušajiem un zīdaiņiem, kas jaunāki par 6 mēnešiem, ieteicams neuzturēties tiešos saules staros. Vislabākā saules aizsardzība šajā vecumā ir palikt ēnā - zem nojumes, saules sarga vai kokiem. Īpaši svarīgi ir nepieļaut zīdaiņa uzturēšanos saulē laikā no pulksten 10.00 līdz 14.00, kad saule ir visvairāk aktīva un ultravioletie (UV) stari ir visintensīvākie. Ja tomēr šajā laikā ir nepieciešams atrasties ārā saulē, noteikti vērtīgi ņemt vērā papildu piesardzības pasākumus.
Pēc sauļošanās krēms
Ja sauļošanās krēms ir paredzēts, lai aizsargātu ādu no UV stariem un to iedarbības, tad pēc sauļošanās krēms baro, nomierina un atjauno ādu! Krēms pēc sauļošanas ir ieteicams ar lielu daudzumu mitrinošo sastāvdaļu, lai novērstu kairinājumu, piemēram, alveju, E-vitamīnu un/vai ūdeni. Ja tomēr āda saulē ir kļuvusi sarkana un ir aizdomas par apdegumu, to vajadzētu atvēsināt. Šeit līdzēs gan speciālie pēc saules līdzekļi, gan tautas metodes.