Atpakaļ uz rakstiem

Par zilumiem

Ikviens zin, kas ir zilums. Daži zin arī - kas ir ļoti liels zilums. Ir dzirdēts, ka zilumu ārstēšanai izmanto... urīnu.

Zilums veidojas asinsvadu bojājumu rezultātā, kad asinis izplūst apkārtējos zemādas audos. Cietusī vieta no sākuma ir sarkana, pēc pāris dienām tās tonis mainās no gaiši zila līdz tumši violetai. Pēc piecām līdz desmit dienām cietušais laukums paliek dzeltenīgi brūns vai zaļš. Divu nedēļu laikā tas uzsūcas. Nopietnas traumas gadījumā noteikti vispirms ir jākonsultējas ar ārstu, jo hematoma var sastrutot, kas sliktākā gadījumā beigties ar organisma vispārēju saindēšanos. Kā tūlītēja palīdzība noder ledus kompreses (dvielī ietīts maisiņš ar ledu, sniegu vai kas cits auksts). 
 
Bet urīns tiešām izsenis ir izmantots zilumu ārstēšanā, kā tautas līdzeklis. Svaiga urīna komprese uz zilumiem iedarbojoties ātri un efektīgi brīžos, ja nav vēlēšanās un nevar atļauties kādu laiku izbaudīt visas ziluma varavīksnes krāsas. 
 
Urīnskābe mīkstina ādu un palīdz zilumam ātrāk uzsūkties. Tā aktīvi piesaista ūdeni, noņem uztūkumu, paātrinās vielmaiņa, kas veicina dzīšanas procesus. Lietot šo visai ekstrēmo līdzekli vai nē, tas gan ir katra paša ziņā. Skeptiķiem gan derētu zināt, ka urīnskābe atrodama arī virknē labu sejas krēmu.
 
Farmaceiti iesaka tad, ja jau izveidojies košs plankums, var lietot heparīnu saturošos līdzekļus. Aptiekā noteikti ieteiks piemērotāko, kas aizkavē asins recēšanu un palīdz ātrāk uzsūkties zilumam. Šiem produktiem klāt var būt pievienotas pretiekaisuma vielas, kas mazinās tūsku un iekaisumu. No ārstniecības augiem, kas paātrina ziluma uzsūkšanos, var izmantot arnikas preparātu. Tam piemīt arī dziedējošas un pretiekaisuma īpašības. Lielāko daļu šo līdzekļu nedrīkst lietot uz vaļējām brūcēm, jo to sastāvā esošās vielas var kairināt bojāto ādu.